V tento den se dvacetiletý student Nicolas Locatelli z Kalifornie vracel z výletu v Briones Regional Park. Slunce se již sklánělo k obzoru, kdy se přihlásily o pozornost poslední paprsky. 

Zlatá záře prosvítala přes tmavé bouřkové mraky, což amatérského fotografa zaujalo. Vytáhl proto svůj Nikon D7100 a nebe vyfotil.

„Ničeho zvláštního jsem si nevšiml. Až když jsem se vrátil domů a snímky prohlédl, mě to trklo,” vzpomíná. Na samém okraji jedné z fotografií byl útvar, jenž rozproudil lidskou fantazii. Konkrétně tzv. pareidolii.

Fantazii se meze nekladou

Jedná se o psychologický jev, při němž si nás mozek interpretuje náhodné obrazy nebo vzory jako tváře či věci.

Předpokládá se, že tato schopnost je výsledkem evoluce s cílem rychle identifikovat emoce jak lidí, tak zvířat a poskytnout jednotlivci příležitost k útěku nebo preventivnímu útoku. 

Nejčastěji se s pareidolií setkáváme v přírodě, kdy na kmenech stromů, skalách nebo listech rozpoznáváme bájné tvory či obličeje. Běžná je také během formování mraků.

„Bylo to ohromné. V den svátku svatého Jiřího se na nebi objevil drak s otevřenou tlamou, chrlící oheň. Bylo to perfektní načasování,” směje se Nicolas. „Schylovalo se totiž k bouřce a útvary na obloze se velmi rychle pohybovaly,” vysvětluje.

Snímek proto nahrál na sociální síť Reddit a zeptal se, co na něm lidé vidí. Během několik hodin se stal virální. Všichni si totiž byli jistí, že jde o tvora, kterého zabil statečný rytíř.

Svatý Jiří

Podle legend se Jiří narodil v křesťanské rodině kolem roku 270 n. l. v Kappadokii. Jako mladík vstoupil do římské armády, kde rychle postupoval po kariérním žebříčku. Ve svých dvaceti letech byl již členem osobní stráže císaře Diokleciána.

Psal se rok 303 n. l., kdy panovník vydal prohlášení, umožňující pronásledovat rané křesťany. Jiří však toto nařízení odmítl splnit. Rozzuřený Říman ho proto nechal mučit a poté nařídil popravu. Krutý trest následně přesvědčil císařovnu Alexandru a pohanského kněze Athanasia, aby konvertovali.

O osm století později navíc v Kappadokii vznikla historka o rytíři a drakovi. Ta byla postupně upravována katolickou církví až do dnešní podoby.

Odborníci předpokládají, že příběh má zřejmě starší předkřesťanský vzor. Postava hrdiny je totiž podobná například starověkému božstvu Sabaziosovi, Diovi nebo Perseovi.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.dailymail.co.uk, www.express.co.uk, www.mirror.co.uk