Připravte se na kolosální objev, který přepisuje dějiny. Nový obří dinosaurus Dreadnoughtus schrani se jen tak nepovaloval, ale měl i smrtící zbraň: kolosální ocas!

Titán pravěku

Seznam se s Dreadnoughtus schrani, skutečným titánem pravěku. Jeho kosti, pohřbené hluboko v drsném terénu Patagonie, ležely v klidu neuvěřitelných 77 milionů let. Až před deseti lety je paleontologové odhalili a spolu s nimi i identitu tohoto obřího monstra.

Tento kolosální tvor vážil neuvěřitelných 65 tun a na délku měřil neuvěřitelných 26 metrů - byl tedy stejně těžký jako tucet afrických slonů nebo mohutnější než sedm T-Rexů dohromady!

Vykopávky trvaly léta

Tento mohutný sauropod pochází z období svrchní křídy a jeho kosti byly objevené v argentinské formaci Cerro Fortaleza. Odhaduje se, že dominoval prehistorické krajině, měřil na délku neuvěřitelných 26 metrů, což z něj činí jednoho z největších známých suchozemských tvorů.

Dreadnoughtus nebyl rekordmanem jen co do velikosti, ale může se pochlubit i pozoruhodnou zachovalostí, která vědcům umožňuje proniknout do jeho anatomie jako nikdy předtím. Objevil ho paleontolog Kenneth Lacovara v roce 2005 a trvalo několik let, než byly jeho mohutné pozůstatky vykopané. Podrobné studium jeho fosilií, naskenovaných pomocí nejmodernější technologie, odhalilo poznatky o jeho širokém postoji, výrazných rysech ocasu a působivých proporcích končetin.

Zajímavost: Byl to děsivý býložravec!

Co však Dreadnoughtuse odlišuje od ostatních, není jen jeho obrovská velikost - je to odhalení jeho zdraví a zvyků. V rozporu se svým děsivým jménem mohl být Dreadnoughtus překvapivě odolný v prostředí, kde na velikosti záleželo. Tento objev zpochybňuje tradiční představu o dravcích jako nejsilnějších silácích. Slovy Kennetha Lacovary: „Je načase, aby býložravci dostali svůj díl úcty za to, že jsou nejodolnějšími tvory v daném prostředí." Dreadnoughtus, nezkrotný obr minulosti, vládne jako svědectví o skryté složitosti dávných ekosystémů.

Dreadnoughtus, větší než dopravní letadlo a drsnější než jakákoli filmová příšera, se potuloval po jihoamerických pralesích a s apetitem odpovídajícím jeho velikosti konzumoval vegetaci. „Je to zdaleka nejlepší příklad některého z nejobrovitějších tvorů, kteří kdy chodili po naší planetě," prohlásil doktor Kenneth Lacovara, který stál v čele objevu.

Tím však údiv nekončí!

Představte si ocas tak kolosální, že by mohl sloužit jako beranidlo. Dreadnoughtův ocas nebyl jen na parádu, byla to zbraň prehistorických rozměrů. Tento gargantuovský tvor vládl zemi, případně odháněl dravce svým kolosálním ocasem.

Zápletka se ještě více rozvine, když se ponoříme do odvážné expedice, která tohoto tvora přivedla zpět k životu. Čtyři vyčerpávající roky vědci pečlivě vykopávali kosti a dalších pět let investovali do skládání této prehistorické skládačky. Výsledek? Téměř kompletní kostra, která odhaluje nepředstavitelný svět, kde se po Zemi proháněli dinosauři obrovských rozměrů.

Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Tragický zánik Dreadnoughta, uvězněného v objetí prehistorických záplav, zpečetil jeho odkaz v análech vědy. Tento býložravý zázrak je víc než jen kosti; je to živoucí svědectví o úžasné rozmanitosti a velkoleposti historie Země. Pravda je v tomto případě tedy větší než fikce a odhalení tohoto kolosálního monstra přepisuje příběh minulosti naší planety.

Zdroje: mysteries24.com, www.smithsonianmag.com