Objev smrtících zbraní z doby kamenné svědčí o vynalézavosti a taktické vyspělosti našich dávných předků. Starověký dřevěný kyj byl před několika lety vytažený z vodního hrobu v řece Temži v Anglii. Surová zbraň byla zřejmě vyrobená mezi lety 3530 a 3340 př. n. l., přestože nevypadala nikterak honosně, o to byla účinnější. Tento nenápadný nástroj dokázal vmžiku a možná i jediným úderem zneškodnit člověka. Schopnost našich dávných předků vyrobit tak účinné zbraně z omezených zdrojů, které měli k dispozici, je důkazem vynalézavosti a přizpůsobivosti raných lidských společností.

Mezi starověkými zbraněmi doby kamenné vyniká jedna smrtící zbraň svou důmyslnou konstrukcí a smrtící účinností. Kyj byl schopný zlikvidovat protivníka jediným úderem, což poukazuje na vynalézavost našich dávných předků.

Temžský biják v boji

O zbrani, které se říká "Temžský biják", vznikla dokonce studie publikovaná v časopise Antiquity. Vědci tehdy vyrobili repliku zbraně, kterou tvořila silná dřevěná "čepel", zužující se do úzké rukojeti s mohutnou hlavicí na konci. Poté vědci požádali dobrovolníka, aby kyjem rozbil testovací figurínu vyrobenou z realistického vojenského balistického materiálu, doplněnou umělou lidskou lebkou. Kyj to dokázal jediným zásahem… Zranění, která testovací figurína utrpěla, poukázala na mnohé archeologické nálezy z téže doby. Zbraň byla zřejmě hojně využívaná a byla velmi efektivní. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Pochopení důmyslné konstrukce posloužilo v boji

Archeologické nálezy odhalily zbraň z doby kamenné, jejíž konstrukce umožňovala rychlé a smrtící útoky. Důkazy naznačují, že tato zbraň měla schopnost zasadit silný úder, který dokázal protivníka v okamžiku znehybnit nebo zabít, což z ní činilo hrozivý bojový nástroj.

Když odborníci prozkoumali pozůstatky těchto zbraní z doby kamenné a odhalili tajemství jejich pozoruhodné účinnosti. Archeoložka doktorka Sarah Mitchellová vysvětluje: „Konstrukce těchto zbraní byla skutečně pozoruhodná. Měly zatíženou hlavici vyrobenou z hutných materiálů, jako je kámen nebo kost, připevněnou k robustnímu dřevěnému dříku. Tato kombinace umožňovala maximální úder a ničivou sílu jediného úderu."

Účinnost této zbraně z doby kamenné spočívá ve schopnosti využívat principy páky a hybnosti. Díky zatížené hlavici a ergonomické rukojeti poskytovala bojovníkům výjimečnou kontrolu, což jim umožňovalo zasadit přesný a ničivý úder, který mohl protivníka okamžitě zneškodnit.

Nikdo se nesnažil zjistit, proč v tomto období docházelo k úrazům tupým předmětem. Uvědomili jsme si, že se musíme začít zabývat zbraněmi," řekla vedoucí studie Meaghan Dyerová.

Jaké byly důsledky těchto zbraní pro pravěké válčení?

Význam těchto zbraní z doby kamenné přesahuje jejich bezprostřední dopad na bitevní pole. Nabízí vhled do povahy pravěkého válčení a strategií, které používali naši dávní předchůdci. Přítomnost těchto hrozivých zbraní poukazuje na intenzitu a nebezpečí konfliktů v době, kdy přežití často záviselo na dovednostech a síle.

Navíc odkaz těchto zbraní stále přežívá. Principy pákového efektu, rozložení váhy a efektivní úderné techniky jsou i nadále základem pro konstrukci současných zbraní, což podtrhuje trvalý vliv našich pravěkých předků na válečné umění.

Násilí je složitější, než jsme možná doposud chápali," řekla Dyerová. „Jsem toho názoru, že v tomto období možná ještě neplatí slovo 'válka', protože společnosti byly o něco menší. Ale můžeme začít chápat věci jako nájezdy, přepadení, infanticidu a vraždu. Když to pochopíme, můžeme mnohem lépe porozumět tomu, co znamenalo být člověkem v neolitické společnosti v Evropě."

Zdroje: nypost.com, www.livescience.com