Zásady správného pečení

Hned na začátek je nutné říct, že při nedostatečném tepelném zpracování kuřat se lze nakazit salmonelou nebo kampylobakteriózou. Obojí se ničí právě teplem, pokud kuře není správně tepelně upravené, zvyšuje se riziko nákazy. Vnitřní teplota kuřete by proto měla být 74 °C, aby se bakterie zlikvidovaly. Většina lidí však tento fakt opomíjí a spoléhá se na celkovou teplotu nastavenou troubou.

Lidé při pečení často dbají na tradiční ukazatele, jako jsou kontrola tvrdosti, růžovosti nebo šťávy, která se během pečení z kuřete uvolní. Ty jsou však chybné. Pevnost kuřete často signalizuje suchost, zatímco barva je nespolehlivým ukazatelem kvůli faktorům, které nesouvisejí s teplotou. Při krájení masa za účelem zkoumání barvy masa hrozí, že se z něj odstraníme nezbytnou vlhkost dříve, než se dostane na talíř.

Prvním krokem k dosažení dokonale propečeného kuřete je správná teplota. K tomu vám pomohou technologie, které při pečení můžete použít. Moderní teploměry nabízejí rychlé a přesné údaje, které jsou mnohem lepší než hmatové metody využívané v minulosti. Díky pochopení tepelných gradientů v kuřecím mase mohou uživatelé zajistit přesnou teplotu během pečení.

Pozor na dobu pečení

Chcete-li teploměr efektivně používat, zasuňte sondu do nejsilnější části masa a pomalu s ní pohybujte. Na displeji sledujte nejnižší údaj, který označuje propečenost kuřete. Pro přesné snímání teplotních gradientů jsou zásadní rychlé teploměry.

Největší chyby, které při pečení kuřete děláte: 

Zdroj: Youtube

Zatímco standardním doporučením je teplota 74 °C, dobře upečené kuře je odvislé ještě od jednoho faktoru. Tím je samotná doba pečení. Obecně se doporučuje při pečení kuřete volit nižší teploty v kombinaci s delší dobou pečení. Ty nejen zničí všechny potřebné bakterie, ale zajistí výslednému pokrmu kýženou šťavnatost a chuť. 

Pro ty, kteří usilují o vynikající výsledky, se tyto dva údaje stávají neocenitelným nástrojem. Volbou nižší teploty a zajištěním, že kuře této teploty dosáhne, je zaručená bezpečnost bez ztráty šťavnatosti a chuti.

Pokud dáváte přednost jiné drůbeži, například kachně, je správný postup pečení následující: Předehřejte troubu na 200 °C, kachnu kuchyňskou utěrkou zbavte přebytečné vlhkosti. Kůži kolem kachních stehen propíchněte. Kachnu po celém povrchu osolte a opepřete. Kachnu položte na rošt v pekáči a pečte uprostřed trouby 40 minut na kilogram hmotnosti zvířete plus 10 minut navíc. Po upečení kachnu přikryjte alobalem a před podáváním ji nechte 10-20 minut odpočívat. Jen tak dodáte masu chuť a zachováte potřebnou šťavnatost. Krůtu zase pečte v troubě předehřáté na 220 stupňů Celsia prvních dvacet minut. Poté teplotu snižte o 40 stupňů a pečte 13 minut na každý půl kilogram celkové hmotnosti drůbeže. Obecně však platí, že čím budete krůtímu masu věnovat delší čas při teplotě 165 stupňů Celsia, masíčko bude jedna báseň.

Dokonale propečenou drůbež jistě zvládne každý z vás. Postačí k tomu správné znalosti a jejích dodržování. Využití moderních technologií prostřednictvím teploměrů umožňuje domácím kuchařům pozvednout jejich kulinářské dovednosti a zajistit bezpečnost i lahodný kulinářský zážitek svému žaludku. Až budete příště v kuchyni, nezapomeňte, že správná teplota a doba pečení jsou klíčem k dosažení toho nejlepšího výsledku. 

Zdroje: www.quora.com, www.waitrose.com, www.businessinsider.com