Druhá obří sfinga

S tvrzením, že v Gíze s velkou pravděpodobností stávala ještě druhá sfinga, přišel Bassam El Shammaa, egyptolog a vědec, který po ztracené sfinze pátrá už několik let.

Druhá sfinga v Gíze se údajně nachází pod tunami kamene a písku. Je tedy velmi dobře skrytá před světem. Právě tato sfinga měla být součástí Velké sfingy, starověkého monumentu, který zde stojí dodnes. 

El Shammaa uvedl, že hlavním důkazem je tomu dualita, s jakou se všechny sfingy v historii Egypta vyskytovaly. Vždy stály v páru, tedy po dvou. Podle El Shammay tedy i Velká sfinga v Gíze musí mít svou ztracenou a před světem skrytou "sestru". 

Pokud by se totiž Velká sfinga jako jediná vyskytovala sama, šlo by podle El Shammay o skutečnou anomálii, kterou on sám považuje za takřka nemožnou. 

K El Shammaově tvrzení však přispívá také celá řada starověkých textů, archeologických dat a dokonce i satelitní snímek pořízený NASA.

Kam se poděla?

Kam ale druhá sfinga zmizela a jak to, že se jí nepodařilo najít? Podle El Shammay pro to existuje zcela logické vysvětlení. El Shammaa předpokládá, že důkaz o existenci a také zmizení druhé sfingy je schovaný uvnitř starověkých textů. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Ve starověkých textech, které se objevily uvnitř egyptských pyramid, je mnohé o Tunovi. Tento bůh stvořitel vypráví, že "byl se dvěmi, náhle však zůstal pouze s jednou". Lze to přisoudit existenci dvou sfing, z nichž jednu sprovodilo ze světa něco strašného," uvedl El Shammaa. 

Předpokládá, že druhou sfingu nejspíš zničil úder blesku. „Objev druhé sfingy skutečně potvrdily starověké texty i snímek z družice Endeavor, který NASA zveřejnila těsně nad plošinou pyramid. Dává však velký smysl, že ji mohl poškodit blesk. Vzhledem k tomu, že památka byla často zobrazovaná s dvojitou kovovou korunou, která musela odvést úder do krku," uvedl El Shammaa.

S touto tezí souhlasí také archeolog Michael Poe. I ten zastává stanovisko, že Gízu kdysi zdobily dvě sfingy. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o opravách, přiklání se Poe k závěru, že tento monument skutečně zničil blesk. Sfinga tak na dlouhé roky upadla do zapomnění.

Pokud je teze o existenci druhé sfingy skutečně pravdivá, vědecká bádání by pod tunami písku a kamene měla co nevidět objevit důkazy, které to potvrdí. 

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.ancient-origins.net, www.al-monitor.com