2023 FW 13 znovuobjevili odborníci pomocí dalekohledu Pan-STARRS, jenž se nachází na vrcholu spící sopky Haleakala na havajském ostrově Maui. Ihned je zaujala jeho oběžná dráha. Na první pohled totiž vypadá, jako by kroužil kolem Země. Jak se ale ukázalo, gravitačně je více vázaný na Slunce než na naši planetu. 

Dostal označení kvazi-měsíc a zařadil se tak do podkategorie blízkozemních asteroidů pohybujících se kolem naší hvězdy, které však po nějakou dobu zůstávají poblíž naší oběžnice. „Objekt opisuje eliptickou dráhu. Jeden oběh kolem Slunce mu trvá 365,42 dnů,” vysvětluje vedoucí vědecký pracovník Space Science Institute v Boulderu v Coloradu Alan Harris.

Druhý měsíc Země

Pomocí počítačových simulací vědci zjistili, že 2023 FW 13 je s námi již od roku 100 př. n. l. a bude kolem nás obíhat nejméně dalších 1500 let. „Pokud jsou naše výpočty správné, bude nejstabilnější kvazi-satelit Země, jaký byl kdy nalezený," říká astronom.

I přesto, že se patnáctimetrové těleso nachází ve vzdálenosti cca 14 milionů kilometrů od Země, bát se ho nemusíme. Pro srovnání, Měsíc se v nejbližším bodě své mírně eliptické oběžné dráhy nachází jen asi 364 000 km od nás. 

Pokud je 2023 FW 13 tak zajímavý, proč byl popsaný až nyní? „Je malý,” říká Emily Brunsden, astrofyzička z University of York. „Neprodukuje své vlastní světlo, ani nijak zvlášť neodráží jas ze Slunce. Zaznamenali jsme ho pouze díky moderním technologiím, které před lety nebyly dostupné.” 

Další kvazi-satelity

Odborníci proto předpokládají, že během následujících let by mohly být objevené další kvazi-měsíce. Zařadí se tak vedle dalšího slavného asteroidu Kamo'oalewa, známého jako 2016 HO3, o němž se tvrdí, že je úlomkem Měsíce.

„Tato vesmírná tělesa by se mohla stát potenciálně užitečná jako odrazové můstky pro mise na Mars,” říká Richard Binzel z MIT. „Mohli bychom si na nich nacvičit delší lety.”

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.space.com, www.skyandtelescope.org