Obecně se předpokládá, že anatomicky moderní lidé pocházejí z Afriky. Během svých putování směrem do Evropy a Asie se rádi a často křížili s příbuznými druhy, jako byli neandrtálci a denisované. Ukazuje se však, že vzájemné sympatie mezi Homo sapiens a dalšími, dosud neznámými druhy, panovaly ještě dříve, než došlo k první migrační vlně.

Naznačuje to studie vědců z University of California, kteří provedli analýzu genomů 405 příslušníků kmene Joruba a Mende, obývající oblast kolem Pobřeží slonoviny. Členové asi čtyřicetimilionového národu se pyšní tím, že jejich předci nikdy neopustili kontinent. V jejich žilách tak koluje krev prvních Afričanů.

Neznámý duch

„Použili jsme statistický model, jehož úkolem bylo označit kusy DNA, o nichž si myslíme, že nepatří modernímu člověku,” vysvětluje počítačový biolog Sriram Sankararaman. „Objevili jsme tak sekvence, které nebyly přiřazené ani neandrtálcům, ani denisovanům, ale zcela novému druhu.”

Odborníci předpokládají, že vzájemné prolínání nebylo jen jednorázovou záležitostí, ale trvalo delší dobu. Proto je i dnes patrné v genetické výbavě dnešních Západoafričanů. „Ke křížení mohlo dojít před 50 000 lety, zhruba ve stejnou dobu, kdy docházelo ke vztahům mezi neandrtálci a lidmi jinde ve světě,” tvrdí biolog.

Identita této nové větve evolučního stromu je zatím záhadou. Vědci si však myslí, že neznámá skupina se od předků moderních lidí oddělila ještě dříve, než došlo k odštěpení Homo neanderthalensis. 

Vzájemné křížení

Zajímavé je, že to není poprvé, co byly v moderní DNA nalezeny „duchové“ již vyhynulých hominidů. Tzv. genetická introgrese byla objevená také ve fosilních záznamech, vykazující směs archaických a moderních prvků, starých pouze 35 000 let.

Zdroj: Youtube

„Studie potvrzuje, že lidská evoluce není lineární, právě naopak. Podtrhuje rozmanité cesty, kterými naši předkové prošli,” říká Sriram Sankararaman. Otázkou však zůstává, co se stalo se záhadnou skupinou, jejíž potomci stále žijí. To vědci neví. „Možná vymřeli. Možní ale také zcela splynuli s moderními lidmi.”

Zdroje: www.npr.org, www.sciencealert.com