"Cíl zneškodněn, můžete to zkontrolovat." Vydechl profesionální policejní odstřelovač a odjistil zbraň. Kolem něho panicky pobíhal dav lidí, kteří byli svědkem zneškodnění nebezpečného útočníka. Nikdo z nich nebyl zraněn, pouze pohled na mrtvé tělo zalité krví všechny znepokojilo. Netušili, že jejich život nebyl ohrožen díky speciální tříštivě střele, která svým tvarem zajistí, že nikdo z civilistů nebude zasažen nábojem, jenž by z útočníkova těla vylétl.

Tříštivé střely neboli dum-dum střely jsou projektily upravené tak, aby se při průchodu cílem deformovaly. Mají buď zeslabený plášť na hrotu, nebo je střela navrtána. Své pojmenování dostaly díky státní muniční továrně ve městě Dum-dum nedaleko Kalkaty, kde se v 19. století vyráběly. "Střela dum-dum způsobuje hrozné rány, neboť tříští kosti a působí málem jako střela explosivní. Střely této používáno pro malokaliberní zbraně, tedy moderní pušky vojenské, jichž začáteční rychlost obnáší asi 700 metrů za vteřinu." Píše autor v roce 1899, když seznamuje s novým typem střel používaných ve válkách v Indii a Habeši, které způsobí výstřelový otvor o velikosti grepu. (Zdroj: https://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=665).

"Tento barbarský způsob střelby jest ostatně proti usnesení mezinárodnímu a stal se i předmětem jednání na posledním kongresu míru v Haagu." Píše neznámý autor dál. Nevěděl však, že tyto střely hojně využívalo německé vojsko při 1. i 2. světové válce, i když voják, u něhož by se dum-dum střely našly, byl na místě zabit za porušení pravidel. Z dohody jsou také vyjmuty ozbrojené sbory. Střelivo s řízenou deformací tak můžeme potkat i u Policie ČR.

"Moderní střela s řízenou deformací má expanzní dutinu s perforací pláště střely, předem určující, jakým způsobem se bude střela deformovat. Střela je vyrobena tak, aby nefragmentovala, neztrácela směr a její konečný průměr po dopadu je předem známý." (Zdroj: https://www.diverzanti.cz/cl_064) Oproti starým dum-dum střelám tedy nehrozí, že by měl zasažený člověk v těle kráter.

Dum-dum střely proslavil masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 na norském ostrově Utoya zavraždil 86 lidí a dalších 96 zranil. Podle lékařů použil střely s upilovanou špičkou, které si sám upravil. Střely se natolik roztříštily, že je chirurgové nedokázali z tkání vcelku dostat. (Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nor-pri-masakru-postrelil-afghanskeho-uprchlika-ten-to-bere-s-humorem-105244)

Nyní se tyto speciálně upravené střely používají v myslivectví a jsou brány jako hummání a nejrychlejší nástroj k usmrcení zvěře. (Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%AD%C5%A1tiv%C3%A1_st%C5%99ela)