Halpin se začal pneumatikám věnovat již dávno, pak ale pojal zajímavou myšlenku vybudovat z nich robustní ekologický příbytek. Jeho cena poté mnohé zarazila, protože jej stál pouhých 6 000 dolarů, tedy přibližně asi 140 000 Kč.

Cesta za udržitelností trochu jinak…

Halpin se svými charakteristickými dlouhými vlasy a vousy vyzařuje pocit svobody a kreativity jako staří hippies. Ve videu představuje svůj dům, daleko od sítí a jakéhokoli připojení. Sám jej nazývá "bakalářská loď" (Bachelor ship). Ve videu na YouTube se vášnivě dělí o svou cestu za udržitelným životním stylem při pozoruhodně nízkých nákladech. Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Inspirace k tomuto geniálnímu nápadu napadla Halpina v době, kdy pracoval v otcově pneuservisu ve Wisconsinu. O několik let později, po návštěvě semináře renomovaného architekta pozemních lodí Mikea Reynoldse, si Halpin ujasnil své plány na uskutečnění svých snů. Vyzbrojen odhodláním zakoupil pozemek v poušti Taos a v červnu 2016 se vydal na své pneumatikové dobrodružství.

Dům je neskutečně pevný

V nedávném videu společnosti Magaster jsou diváci svědky toho, jak se Halpinova konstrukce z pneumatik formuje. Jeho skromný obytný prostor o rozměrech 3,9 × 4,6 metrů je lemován rozlehlým skleníkem a ochranným valem. Halpinovi se podařilo získat všechny potřebné pneumatiky z místních pneuservisů, jejichž majitelé rádi přispěli na jeho udržitelný podnik.

Mezery mezi pneumatikami Halpin vyplnil směsí adobe, písku, slámy a vody a vytvořil tak robustní a ekologickou stavbu. Každá pneumatika zhutněná směsí adobe váží neuvěřitelných 300 kilogramů. Tím jeho vynalézavý přístup nekončí - plánuje vnější stěny omítnout, aby byly odolné vůči povětrnostním vlivům a zároveň vizuálně přitažlivé.

Plány jsou velké

Halpinův inovativní návrh zahrnuje 25centimetrovou "chladicí trubku" pro letní větrání a otevíratelné okno pro uvolňování přebytečného tepla. Využívá sílu přirozené konvekce a plánuje nechat klimatizační systém na vědě. Uvnitř bude podkrovní postel se skříní pod ní doplněna malou kuchyňkou a jídelním koutem, což prostoru dodá útulnou kempinkovou atmosféru.

Obytným prostorem však vynalézavost nekončí. Halpin má v plánu vybudovat akvaponický systém o rozměrech 3 × 3,6 metru, který bude využívat šedou vodu k pěstování vlastních zásob potravin. Jeho skleník, strategický doplněk, posílí vytápění v zimě i chlazení v létě, takže jeho životní styl mimo síť bude udržitelný a pohodlný.

Ve vyprahlé vysokohorské poušti Mesa, kde je voda vzácnou komoditou, Halpin zdůrazňuje důležitost svého gravitačního vodního systému. Zavádí také septický systém mimo zákon, čímž zajišťuje, že odpad přispívá k růstu prosperující původní zahrady.

Pro Halpina to byla cesta malých, ale významných kroků k udržitelnému životu. Jeho rada pro ostatní? "Stačí začít na místě a postupně na sobě i projektu pracovat. Začne se to nabalovat jako sněhová koule."

Ryan Halpin si díky svému útočišti z pneumatik nepostavil jen dům; vytvořil inspirativní svědectví o neomezeném potenciálu udržitelného života. 

Zdroje: www.offthegridnews.com, www.linkedin.com, indianexpress.com