Na sociálních sítích vyvolala před rokem rozruch skutečně neobvyklá fotografie pořízená pilotem při přeletu nad Tichým oceánem, na níž mnoho lidí spekuluje o povaze záhadných červených světel.

Toto video dosáhlo téměř 2,5 milionu zhlédnutí:

Zdroj: Youtube

Populární snímek a internetové spekulace

Americký pilot Dustin Maggard zachytil fascinující červená světla na fotografii během letu nad Tichým oceánem. Snímek si rychle získal pozornost na sociálních sítích a vyvolal vlnu spekulací.

Objevila se řada teorií, od nadpřirozených jevů přes podmořské sopečné erupce až po tajné vojenské operace. Snímek zaujal představivost lidí a podnítil je k vyjádření názorů a myšlenek na internetu.

V záplavě internetových spekulací se jednotlivci snažili najít racionálnější vysvětlení záhadných červených světel u odborníků. CNN oslovila Neila Jacobse, odborníka na modelování počasí, který poskytl jasnou a věrohodnou odpověď. Přitom se nejedná o ojedinělý jev, jak vidíte i v tomto tweetu:

Odborná analýza a skutečné vysvětlení

Jacobs prozradil, že světla ve skutečnosti vysílají rybářské lodě, které používají červená LED světla k přilákání saury, známé také jako makrely. Tyto specifické ryby jsou přitahované frekvencí světla vyzařovaného červenými LED diodami, čímž se zvyšuje úlovek rybářů.

Světla tedy ve skutečnosti vydávaly rybářské lodě vybavené výkonnými LED světly. Toto nečekané vysvětlení dodává jinak obyčejné scéně nádech intriky.

Vysvětlení, které poskytl Jacobs, se shoduje s předchozími zprávami o stejném jevu. Novináři a ověřovatelé faktů již dříve navrhli jako pravděpodobné vysvětlení červené záře pozorované v oceánu přítomnost rybářských lodí. Online platforma Global Fishing Watch, která sleduje pohyb rybářských plavidel, ověřila přítomnost čínských rybářských lodí vybavených LED světly na souřadnicích odpovídajících dráze letu Maggardu. Údaje z 16. července 2022 potvrdily, že se v oblasti nacházelo několik lodí, včetně YONG FA 5 a GUOJI907.

Nadpřirozené výklady většinou nefungují

Z poutavé fotografie červených světel vznášejících se nad Tichým oceánem se vyklubala scéna obyčejných rybářských lodí využívajících silná LED světla k přilákání ryb. Ačkoli snímek zpočátku vzbudil zvědavost a vyvolal různé nápadité teorie, pravda, která se za tímto jevem skrývá, poskytuje zajímavý pohled na každodenní činnosti rybářů. Slouží jako připomínka toho, že i ty nejneobyčejnější výjevy mají často jednoduché a všední vysvětlení.

Zdroje: observers.france24.com, interestingengineering.com