„Sejmul jsem víčka pod koleny a našel jsem toto,” muž stál s vytřeštěnýma očima a ukazoval na dvě temné díry. Půlkruh tvořený jeho spolupracovníky se rozpadl. Každý chtěl zjistit, co se uvnitř sochy nachází. „Posviťte mi,” přikázal vedoucí a naklonil se, aby lépe viděl. „Pro pána,” náhle vyskočil. „Tam jsou opravdu kosti.”

Psal se rok 1996. Nikdo z odborníků se s touto vzácností ještě nesetkal. Analýza izotopů uhlíku odhalila, že mumie uvnitř sochy, vytvořené z papírmaše, žila pravděpodobně během 11. nebo 12. století.  

Dutá socha Buddhy

Odborníci předpokládají, že postava mnicha v lotosové pozici byla po staletí umístěná v klášteře na jihovýchodě země. Během kulturní revoluce, bouřlivého období sociálních otřesů v komunistické Číně, byly náboženské památky rozkradené nebo rozprodáné. Artefakt se tak dostal do Nizozemska, kde ho koupil soukromý sběratel. Následně ho poslal na renovaci.

Zdroj: Youtube

Restaurátoři však neobvyklý obsah sochy nebyli schopni vyjmout. Nedokázali tak o něm odhalit žádné podrobnosti. Díky technologickému pokroku se však v roce 2013 povedlo provést CT skenování v univerzitní nemocnici v Mannheimu v Německu a v Meander Medical Center v Amersfoortu v Nizozemsku.

Gastroenterolog Reinoud Vermeijden, pod dohledem experta na buddhistické umění a kulturu Erika Bruijna, prozkoumal útroby předmětu. Pomocí speciálně navrženého endoskopu získal vzorky z hrudníku a břišních dutiny mumie. Radiolog zase Ben Heggelman provedl kompletní rentgen postavy. 

Tajemná mumie

Vědci zjistili, že mnichovy orgány byly odstraněné, a to, co nejdřív považovali za plicní tkáň, byly ve skutečnosti útržky papíru s čínským textem. Prozrazoval, že v obalu je k věčnému odpočinku uložený vysoce postavený mnich jménem Liuquan, člen čínské meditační školy, který zemřel kolem roku 1100 našeho letopočtu mezi třicátým a padesátým rokem života. 

Jak se ale muž stal sochou? Jednou z možností je, že podstoupil proces. tzv. sebemumifikace. Byl populární jak v Číně, tak v Japonsku, Laosu a Koreji. Během této metody mniši desítky let dodržovali speciální dietu, aby co nejvíce snížili množství tuku a tělesné vlhkosti. Poté byli zaživa pohřbeni. Následně bylo mumifikované tělo uctívané. Toto však bylo navíc oblepené papírmašem a ozdobené.

Zdroje: www.archaeology-world.com, www.history.com, www.livescience.com