Chyba se občas vyskytne při jakékoli činnosti a někdy i při ražbě mincí. Ty se následně mohou dostat do oběhu. Pokud se tak stane, Češi na ně rádi pořádají hon, protože se ze starých dobrých „kováků“ stává doslova rarita a za pouhou jednu dvacetikorunu si můžete pořídit třeba nové auto.

Šťastná náhoda

Nedávno se v oběhu objevila chybně vyražená dvacetikoruna. Razicí šotek si s ní pohrál tak, že má stejnou přední i zadní stranu. V tomhle případě říct kazové zboží by ale bylo chybou, protože mince se ocitla v nabídce aukčního domu Kendro Numismatika s prvotní vyvolávací cenou 5 000 eur, což je podle aktuálního kurzu přes 126 tisíc korun.

Jak uvádí web TN.cz, k původnímu majiteli se dvacetikoruna dostala klasickým způsobem, kdosi mu ji vrátil při koupi. Nelze určit, kdy se dostala do oběhu, protože jí chybí strana s letopočtem. Takže se mohla v oběhu pohybovat rok dva, ale klidně i desetiletí.

V každém případě majiteli přinesla štěstí, protože se nakonec prodala za necelého půl milionu korun. Očividně se mu tedy vyplatilo stále používat klasické peníze.

Padělek?

Jak už jsme zmínili, chybně ražené mince se čas od času objevují. Obvykle se ale jedná o drobnou chybu, záměnu různých vyobrazení apod. V tomto případě leckoho možná napadne, zda se nejednalo o padělek.  A to už z toho důvodu, že při výrobě mincí probíhá celá řada kontrol, takže je s podivem, že dotyčná dvacetikoruna pronikla ven a dostala se do oběhu.  

Nicméně, mince prošla gradingem neboli ověřením pravosti u společnosti Numismatic Guaranty Company (NGC), která se zabývá certifikováním mincí a medailí. Ta shledala, že je dvacetikoruna pravá a majitel ji mohl nabídnout k prodeji. Kolik je takových mincí ještě v oběhu, není známo.

Není jediná

Také v loňském roce se na trhu objevila mince s chybou. V dražbě svého nového majitele vyšla na necelých 120 tisíc korun. Tuto částku ovšem navýšila aukční přirážka, která jde vždy na vrub kupce. Ten za ni nakonec zaplatil 140 tisíc korun. Pokud částku srovnáme s tou, která padla v letošním roce, vypadá to, že hodnota těchto „vadných“ mincí roste. 

Pravděpodobnost

Jestliže se v oběhu objevila jedna mince, je dost pravděpodobné, že někde běhá pár dalších stejných. Takové vyjádření zní logicky. Ovšem získat je připomíná pověstné pátrání po jehle v kupce sena.

Museli byste každou minci vzít do ruky a pečlivě prohlédnout. Pokud totiž nejde o tak viditelnou chybu, jakou jsou obě stejné strany této mince, drobnosti si sotva všimnete a dvacku pustíte dál do světa.

Před pár lety se například dostala do oběhu zkušební ražba desetikoruny v počtu asi tisíc kusů. Od normální desetikoruny se lišila velikostí písmen Kč. Abyste poznali takový rozdíl, už je skutečně třeba znát drobné odchylky a pořídit si lupu, protože bez ní to zkrátka nepůjde.

 Tak co, už jste si prohlédli mince v peněžence?

Zdroje: eprehledne.cz, tn.nova.cz