Legrační dvířka

V 60. letech 20. století bylo pro spoustu domků v Americe typické, že jejich součástí byla i maličká a na první pohled vlastně legrační dvířka. Dnes bychom je jen stěží hledali. V 60. letech minulého století však měly skutečně svůj význam. A ne ledajaký. 

Usnadňovaly zejména vesničanům přísun k potravinám. Těch na vesnici nebylo mnoho a téměř vždy se musely dovážet. Lidé si proto dělali zásoby, většinou jednou týdně, aby měli dostatek. 

Už tušíte, k čemu legrační dvířka sloužila? Byla to dvířka na mléko. To ve velkých krabicích pravidelně rozvážel místní mlékař. Jeho služby byly bezplatné a pomáhaly vesničanům udělat si zásoby. 

Poté, co mlékař mléko dovezl, bylo nutné ho uschovat. Proto si lidé na vesnicích našli cestu, jak na to. 

Své domy stavěly chytře a každý dům pak "vlastnil" jedna taková dvířka na mléko. Ta byla povětšinou velká 35 x 35 cm. Vedla totiž přímo do domu a bylo nutné, aby byla velká jen tak, aby jimi neprolezl případný zloděj. 

Úschovna na mléko

Do dvířek se umístila krabice s mlékem. To bylo rozdělené do skleněných lahví a když se vyprázdnily, vrátily se zpět do krabice. Odtud si pak krabici opět vyzvedl mlékař, který mléko po vesnici rozvážel, aby ji zanedlouho znovu naplnil. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mléko bylo v 60. letech 20. století velmi oblíbenou surovinou. Pilo se čerstvé anebo se z něj vařilo. Samozřejmě se také přidávalo do kávy. Bylo proto potřeba, aby ho každá rodina měla dostatek. 

Nebylo však možné, aby každá rodina jezdila do města na nákupy. Některé rodiny nevlastnily auto, jiné sice auto měly, ale pouze jedno. Když odjel jeden člen rodiny s autem pryč, druhý by do města musel pěšky. 

A tak tu byli mlékaři, kteří jezdili v malých dodávkách, a mléko rozváželi. Vlastnily auto podobné těm, které dnes rozváží poštovní balíčky. Lidé ve vesnici svého mlékaře dobře znali a on se tak díky tomu, co dělal, stal rychle nepostradatelnou součástí jejich domácnosti. 

Dnes bychom dvířka na mléko na domech hledali jen těžko. Některé ale přesto taková dvířka stále vlastní, jen se už nevyužívají ke stejným účelům. Jsou pouhou připomínkou vynalézavosti tehdejších lidí.

Jednou ze společností, která se rozvozem mléka v 60. letech 20. století proslavila, byla například společnost Andes Dairy. Mlékárna nacházející se v americkém Fairbornu. Městě, které patřilo k nejznámějším a nejvyužívanějším výrobcům mléka té doby. 

www.thehypertufagardener.com, www.core77.com, www.familyhandyman.com