Dvojitá optická iluze

Optických iluzí jste jistě viděli celou řadu. Některé byly snadné, jiné vyžadovaly poměrně velké soustředění. Nyní vám nabízíme iluzi, která je poměrně výjimečná. Jako jedna z mála totiž ukrývá rovnou dva optické klamy najednou. Nevěříte?

Pak není nic jednoduššího, než tuto iluzi ihned vyzkoušet. Možná se nebudete stačit divit, co všechno dokáže s vaším vnímáním. 

Dvě iluze v jedné totiž pěkně potrápí vaši mysl. A to i v případě, že si myslíte, že už jste viděli všechno. 

Pointou této iluze je především fakt, kam spočine váš zrak. Laicky řečeno to znamená, že něco jiného uvidíte v případě, když se zaměříte na šedé skvrny a z toho, co uvidíte, pokud se váš pohled ubere cestou kříže, že vám možná půjde hlava kolem. 

Dvě iluze v jedné jsou tedy unikátní tím, že nabízí dva různé obrazy. Můžete se soustředit na šedé skvrny. Tato část iluze následně změní zbytek skvrn z šedé do zeleno-tyrkysového odstínu. 

To ale není zdaleka všechno. Zkusit můžete i kříž. Tušíte, co uvidíte?

Tajemný kříž

Pokud se rozhodnete, že vaším cílem této optické iluze je kříž uprostřed obrázku, pak se pořádně zapotíte. Soustředěným pohledem na kříž po dobu pouhých 30 vteřin se totiž stane něco, na co nemusíte být vůbec připravení.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Koncentrací na kříž dojde k tomu, že šedé skvrny zmizí úplně. Zkrátka se vypaří neznámo kam. 

Možná jste se teď zarazili a zajímá vás, jak je to možné? Vždyť přece nejde o kouzlo. Odborníci však mají vysvětlení. Aby šedé skvrny zmizely, musí tato optická iluze využít Troxlerův jev. 

Za tímto jevem stojí Paul Troxler. Známý švýcarský lékař a filosof. Vysvětlil, že jev spočívá ve vědomé snaze lidského mozku ignorovat jakékoliv vizuální scény. Pokud jsou neměnné a statické, mozek je po několika vteřinách ze svého zorného pole zcela vyloučí. 

Pokud se tedy divák soustředí na kříž, po několika vteřinách skutečně přestane vidět vše, co je okolo. Šedé skvrny zmizí. 

Optické iluze si rády pohrávají s naším vědomím. Záměrně matou smysly, aby nechaly mozek plně rozvinout své schopnosti. Dvojitá optická iluze rozhodně patří k těm, které to zvládají na výbornou. 

Zdroje: www.the-sun.com, nypost.com, www.news.com.au