Šílený vynález

Karl Lang chtěl zřejmě ozvláštnit gravitaci a udělat z ní neobyčejnou záležitost. Vymyslel a nechal si patentovat poměrně šílený vynález, tzv. "dvojité kolo pro jízdu ve smyčce". 

Langovo dvojkolo jsou v podstatě dvě kola na sobě. Horní kolo se nachází ve stavu vzhůru nohama. Už na první pohled byl tento vynález poměrně nepohodlným. Jezdec, který by na kole seděl, by měl pravděpodobně problémy s krční páteří. 

V Langově vynálezu totiž bylo horní "obrácené" kolo sestavené tak, aby jezdcovu hlavu tlačilo dopředu. K tomu docházelo za pomoci polstrovaného polštáře, který u horního kola nahrazoval běžné sedátko. 

Právě to ale mělo podle Langa svůj účel. Kolo i "sedátko" tlačící na jezdcův krk byly navržené takovým způsobem, aby cirkusovým umělcům umožnily jízdu ve smyčce. 

Zní to na první pohled jako rozumný způsob, jak tento pohyb učinit reálným. Pouze do chvíle, než se nad tím pořádně zamyslíte. 

Aby se takový pohyb mohl provést, aby byl vůbec možný, musel by splňovat jeden zásadní fakt. 

Jízda ve smyčce

Obecně platí, že každé kolo disponuje řídítky a dvěma pedály. Ty jsou ale jen u spodního kola. Přičemž řídítka mají obě kola společná. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Aby Langovo dvojité kolo bylo schopné přesně takového pohybu, jakého vynálezce zamýšlel, a mohlo pohyb ve smyčce udělat, musela by smyčka být natolik malá, aby se všechna čtyři kola dotýkala povrchu současně. 

Ačkoli patentová vyhláška hlásila, že tento vynález skutečně umožňuje pohyb ve smyčce, odborníci se shodují, že tomu tak není. Při navrženém pohybu by se kolo pravděpodobně zaseklo. 

Spekuluje se, že kolo bylo ve skutečnosti navrženo pro kaskadéry, kteří by smyčky dosáhli odstartováním pohybu na spodních kolech, přičemž by musel následovat pohyb ve vzduchu a následné přistání na horních kolech. 

Jezdec by nešlapal plných 360 stupňů proti gravitaci. Pohyboval by se pouze do horní části smyčky, vzlétl do vzduchu a následně přistál na horním kole.

Zdroje: www.wipo.int, twitter.com, www.sciencephoto.com