Tato kostra záhadného dvouhlavého obra z Patagonie může být pravá, míní vědci

Elena Velímská | 31. 7. 2022

Kap-Dwa. To je jméno mumifikovaného dvouhlavého obra z Patagonie. Jak skončil jeho život je známo jen z vyprávění. Po smrti se ale stal hvězdou mnoha show i muzejním exponátem. Skutečně žil, nebo je to podvrh, jak se často uvádí?

Po stopách Kap-Dwa

Stopy k obrovi s dvěma hlavami, který měřil tři metry a šedesát šest centimetrů, vedou až do druhé poloviny 17. století. O jeho objevení existují dvě verze. Jedna říká, že ho v roce 1673 chytili a zajali španělští námořníci u pobřeží na jihu Jižní Ameriky. Co s ním chtěli provést, není známo, říká se ale, že ho připoutali ke stěžni své lodi. On se však vyprostil. Při pokusu spoutat ho znova došlo k potyčce a námořníci mu probodli hrudník ostrým kůlem. Jak s jeho tělem dál naložili, příběh nezmiňuje. Dle jiného vyprávění byl nalezen už mrtvý s oštěpem v hrudi na pobřeží, kam ho nejspíš vyplavilo moře. Mumifikovali ho a uctívali místní domorodci.

Makhunik: Záhadné starověké město trpaslíků, kde domy měří jen 1,5 metru
Cestování

Makhunik: Záhadné starověké město trpaslíků, kde domy měří jen 1,5 metru

Hvězdou hororových představení

Kap-Dwa se znovu objeví až po více než století. Nyní však v Anglii na počátku 19. století jako mumifikované ostatky, které přiveze kapitán G. Bickle. Tady způsobí senzaci i poprask a stane se miláčkem příznivců hororů. Z ruky do ruky si ho předávají showmani a je hvězdou cirkusových představení a estrád. V roce 1914 pak skončí jako muzejní exponát ve Weston’s Birnbeck Pier v Somersetu. Do soukromých rukou se dostává po pětačtyřiceti letech v roce 1959, kdy si ho koupí „údajný“ lord jménem T. Howard. Dřív než skončí na výstavce starožitnictví Antique Man Ltd. v Baltimoru v americkém státě Maryland, kde je dodnes, opět vystřídá několik majitelů.

Zdroj: Youtube

Podvrh či skutečná bytost?

Senzační zprávy o nalezených obrech a jiných podivných tvorech se objevují i dnes. O některých se ví, že nejde o skutečné kdysi žijící bytosti, ale o podvrh. Přestože je pravost mumifikovaných ostatků Kap-Dwa zpochybňována, pravda je, že nebyly dosud „řádně“ vědecky prozkoumány. Již portugalský mořeplavec a objevitel Fernão de Magalhães (1480-1521) mluvil o Patagonii jako o zemi obrů. Při svém průzkumu vnitrozemí on i jeho muži viděli domorodce, kteří byli na tehdejší dobu hodně velcí, prý až dvakrát větší než Evropané. I nizozemská posádka pod velením S. de Weerta (1567-1603), která zkoumala pobřeží Jižní Ameriky, popisuje setkání s nahými obry s dlouhými vlasy. Archeologické nálezy z několika míst světa jasně ukazují, že lidé nadměrně vysokého vzrůstu žili. A dvě hlavy Kap-Dwa? Mohlo jít o siamská dvojčata – „jedno tělo“, dvě hlavy. Z vědeckého hlediska není vyloučené, že by takový člověk mohl žít. Ostatky Kap-Dwa jsou skutečné. Pokud ne, i tak ho skutečně mohli námořníci vidět na vlastní oči. Případná zfalšované mumie tak mohla mít živou předlohu.

1100 let stará mumie ženy měla na nohou tenisky, vědce zmátl moderní styl
Cestování

1100 let stará mumie ženy měla na nohou tenisky, vědce zmátl moderní styl

Zdroje: brown.primo.exlibrisgroup.com, www.ancient-origins.net, mythus.fandom.com

Tagy Anglie Baltimore Jižní Amerika Maryland Patagonie