V Džoserově pyramidě vědci našli obří sarkofág. Když nadzvedli víko, užasli. Tělo nepatřilo člověku

Lenka Bělská | 11. 4. 2023

Výstavba Džoserovy stupňovité pyramidy odstartovala novou éru v pohřbívání egyptských panovníků. Poprvé byl použitý nový vzhled hrobky a nový materiál. Architektonická revoluce ale neproběhla jen na povrchu. Pod nánosem písku se skrývá obrovský podzemní palác.

Hlavním důvodem ke stavbě stupňovité hrobky bylo znemožnit vykradačům jejich práci. V dřívějších dobách byli faraoni pohřbívání v tzv. mastabách. Tyto stavby se budovaly z cihel a měly rovnou střechu, přes kterou se však zloději snadno prokopali k pokladům a výbavě nebožtíka. Toho se druhý panovník 3. dynastie Necerichet, známější pod jménem Džoser, příšerně bál. 

Vědci objevili v Cheopsově pyramidě zcela neznámou tajemnou chodbu. Toto jsou první záběry
Magazín

Vědci objevili v Cheopsově pyramidě zcela neznámou tajemnou chodbu. Toto jsou první záběry

Povolal proto velekněze chrámu slunečního boha Rea v Heliopolisu a vrchního architekta Imhotepa a nařídil mu, aby tento problém vyřešil. Učenec nelenil a vymyslel zcela nový tvar posledního místa odpočinku svého krále. Že se jeho nápad osvědčil, dokazují další slavné pyramidy, které lákají turisty z celého světa. 

Podzemí Džoserovy pyramidy

Přibližně 60 metrů vysoká Džoserova pyramida je součástí ohromného 15 hektarového komplexu, jenž je obehnán 10,5 metrů vysokou zdí z vápencových kvádrů. V ní je patnáct vchodů, z nichž jen jeden je pravý. Zeď ještě původně obklopoval 40 metrů široký příkop. V celém areálu jsou další stavby jako chrámy, paláce a kaple.

Zdroj: Youtube

Pod stupňovitou pyramidou se vine labyrint tunelů a chodeb. Odhalil je v 19. století francouzský archeolog Auguste Mariette. Přivedly ho k němu sfingy částečně pohřbené v písku. Dohromady jich se svým týmem vykopal sto. Stály podél silnice, která vedla ke schodům do podzemí.

Jaký příběh skrývá děsivá křičící mumie? Vědci rozpletli strašnou detektivku ze starého Egypta
Magazín

Jaký příběh skrývá děsivá křičící mumie? Vědci rozpletli strašnou detektivku ze starého Egypta

Celková délka komplexu dosahuje 5,7 kilometrů. Obsahuje tři skladovací galerie, speciální tunel pro obětiny a nedokončenou komnatu. Zdi paláce zdobily rytiny a modré fajánsové dlaždice, připomínající rákosové rohože. Archeologové zde objevili lidské pozůstatky a rakve, včetně kyčelní kosti osmnáctileté ženy.

Podivná rakev

Mezi nejpodivnější nálezy ale patří obrovský žulový sarkofág o váze kolem devadesáti tun. Několik desetiletí archeologové netušili, kdo nebo co v něm bylo uloženo. Spekulovalo se o obrovi nebo velkém zlatém pokladu.

Zdroj: Youtube

Nakonec se pomocí dynamitu podařilo jeho víko odstranit. To, co spatřili, nikdo nečekal. V rakvi ležel velký mumifikovaný býk. Byl mezi prvními, které se v Sakkáře našli. Patřil k starověkému egyptskému pohřebišti posvátných býků kultu Apis.

www.express.co.uk, www.livescience.com

Tagy Auguste Mariette Džoser labyrint palác sarkofág