Iluze matoucí smysly

Optické iluze jsou skvělým nástrojem, jak plně zapojit mozek a nechat ho pracovat naplno. Nejde přitom jen o to, co vidí naše oči, ale jak to právě zpracuje naše mysl. Příkladem je i Ebbinghausova iluze. 

Tento optický klam dokonale zmate vaše smysly, pokud mu to dovolíte. Nabízí totiž dvojí perspektivu velikosti dvou naprosto stejných koleček. Tento typ iluze se často využívá k vytvoření pocitu hloubky v obrázek nebo při manipulaci se spotřebiteli. Nevěříte? Pak není snazší způsob, než si tento klam vyzkoušet. 

Ebbinghausova iluze je dokonalý způsob jak ošálit vnímání velikosti. To si můžete vyzkoušet sami. A není to vůbec náročné. Stačí, když si na bílý papír nakreslíte dvě naprosto stejná kolečka, třeba obkreslíte na dvě místa stejnou minci. 

Kolem první "mince" následně nakreslete 5 větších koleček a kolem druhé naopak 8 menších koleček. Pak se na obrázek soustředěně zadívejte a nechte ho, aby na vás působil dle svého. Co vidíte? 

Zrak má tendenci vnímat iluze, jakou je i Ebbinghausova iluze, jako celek. Laicky řečeno to znamená, že věci, které jsou obklopené menšími tělesy, na nás působí větší a věci, které jsou obklopené většími tělesy naopak menší, než ve skutečnosti jsou. 

Děti neošálí

Výsledkem Ebbinghausovy iluze tedy je, že každou z obkreslených mincí vnímáme v jiné velikosti i přesto, že jsou obě totožné a naprosto stejně velké. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Skutečně téměř každý, kdo se na náš obrázek zadívá, má tendenci jedno z oranžových koleček vnímat větší a druhé menší. Stejný efekt nastane v případě, že si tento typ iluze vytvoříte za pomoci obkreslených mincí. 

Ebbinghausova iluze  je založená na zrakově-pozornostním systému. Ten nás nutí vnímat obrázek jako celek a vidět předmět obklopený většími tělesy menší a ten, který je obklopený menšími tělesy jako větší. 

Jednoduše řečeno, iluze splní, co má. Dokonale ošálí naší mysl a postaví nás na rovinu váhavosti. 

Nejsme si jistí, jak to je. Většina dospělých podlehne, dokud nemají šanci si oranžové kruhy nebo obkreslené mince změřit. 

Zajímavé však je, že Ebbinghausova iluze neoklame dětské diváky. Výzkum prokázal, že děti mladší 7 let vnímají obě kolečka stejně. Pokud si iluzi chcete vyzkoušet a zrovna vám doma pobíhají děti, pak na nic nečekejte a nechte je, aby vám sdělily, které ze dvou koleček je větší. 

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.irishmirror.ie, en.wikipedia.org