Zkuste si to představit – chlapci dosáhnou puberty a místo očekávaných změn hlasu a muskulatury se jim naskytne znepokojivý pohled – stopy krve v moči. Pro neinformované jedince byla tato skutečnost vnímána jako mužská obdoba ženské menstruace. Netušili, že za tímto zvláštním jevem se skrývá zákeřná přítomnost parazitických vetřelců. Tato, v té době poměrně rozšířená nemoc, se jmenuje , dříve spíše známá jako bilharzióza.

Nemoc měla i svůj vlastní hieroglyf

Zejména ve sladkých vodách Egypta se dařilo schistosomóze, kterou způsoboval parazit Schistosoma haematobium, přenášený plži. Nemoc, kterou objevil německý patolog Theodor Bilharz, se projevovala příznaky, mezi něž patřila především krev v moči a stolici. Vzhledem k absenci rozšířené léčby se tento stav stal tak běžným, že místní obyvatelé očekávali takzvanou "mužskou menarché", mužskou periodu.

Schistosomóza dokonce měla ve starém Egyptě svůj vlastní hieroglyf – kapající penis, vizuální znázornění dopadu tohoto onemocnění na obyvatelstvo. Egyptští faraoni v roce 1950 př. n. l. dokonce zaznamenali poruchy močového měchýře, které pravděpodobně souvisely s tímto zákeřným parazitem. Podívejte se na toto video. Anebo na toto, které objasŇuje, jak se Egypťané mohli ve sladké vodě nakazit:

Zdroj: Youtube

Daleko pozdější objasnění

Tato nesprávná interpretace mužské menstruace přetrvávala až do 20. století. Vzhledem k tomu, že podle odhadů v roce 2016 potřebovalo preventivní léčbu schistosomózy 206,4 milionu lidí, Světová zdravotnická organizace neúnavně pracovala na řešení tohoto problému veřejného zdraví.

Úsilí o boj se schistosomózou zahrnovalo rozsáhlou populační léčbu prazikvantelem, antihelmintikem v první řadě působícím proti tasemnicím a motolicím, ale skutečná výzva spočívala ve změně podmínek prostředí.

Výsledkem byly mutace nemoci

Výstavba vysoké Asuánské přehrady na Nilu a následné změny v zavlažovacích postupech však nechtěně vedly k rozšíření dalších druhů parazitů rodu Schistosoma.

Vlastně i dnes se Egypt stále potýká s následky boje proti schistosomóze. Objevila se zde totiž rakovina močového měchýře, o níž se kdysi soudilo, že souvisí především s parazitární infekcí. Novodobá nemoc dostává novou podobu, protože dominantními rizikovými faktory se stávají kouření a industrializace.

Zajímavá historie „mužské menstruace“ v Egyptě slouží jako připomínka toho, že bod, kde se  setkávají biologie, prostředí a kultury může vytvářet matoucí jevy, jejichž objasnění trvá i staletí.

Zdroje: face2faceafrica.com, apjh.humanecologyreview.org, www.nature.com, cs.wikipedia.org