www.livescience.com, www.quora.com, www.ducksters.com

Jsou symbolem vznešenosti a moci a nikdo dodnes neví, jak přesně se je podařilo postavit. 

Vědci zrekonsturovali, jak dříve vypadaly egyptské pyramidy

Velká pyramida v Gíze patří mezi nejzachovalejší a nejstarší ze sedmi divů světa. V 19. století byla oficiálně zvolena symbolem vznešenosti a symbolem jakési absolutní moci, která dosud popírá naše chápaní. 

Když se po první výpravě Napoleona do centra Gízy Evropa konečně dozvěděla o krásách starověkého Egypta, otiskla se egyptománie do všech oblastí života. Nejčastěji se tato témata objevovala ve výtvarném umění, módě či designu. 

Spekulací, které stavby těchto monumentálních pevností pokládaly za mimozemský zásah, bylo skutečně mnoho. Dokonce sám Herman Melville popsal roku 1891 pyramidy slovy: „Vaše zdivo, je lidské? Vypadá spíš jako od nějakého kosmického řemeslníka." 

Nejeden "egyptomaniak" viděl v pyramidách nadpozemskou magii. Pyramidy byly odjakživa symbolem monumentální vůle lidstva k moci.

Staří Řekové byli názoru, že pokud pyramidy nestvořili mimozemšťané, byly postaveny za pomoci obrovské práce tisíců otroků a tato teorie dodnes přetrvala. Není jednoho člověka, který by nevěděl, jak pyramidy vypadají dnes. Málokdo však tuší, jakou podobu měly, když poprvé spatřily světlo světa. 

Byly nádherné!

Jak ukázala rekonstrukce starověkých pyramid, tyto monstrózní stavby byly nádherné. Hlavním cílem všech, kteří se na jejich stavbách podíleli, bylo vyleštit vnější vápenec monumentu do zářivě bílé barvy.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Důvod byl prostý. Pouze bílá barva byla schopná odrážet "oslnivý lesk mocného egyptského slunce". Jakmile tedy byla ta či ona pyramida dokončena, musela působit dojmem, že se nachází na místě, které je plně zalité sluncem.

„Kromě zářících, leštěných vápencových boků by stavba byla pravděpodobně zakončena pyramidionem, hlavním kamenem z masivní žuly a pokrytým drahým kovem, například zlatem," uvedl jeden z vědců, který se podílel na rekonstrukci původního vzhledu pyramid.

Při stavbě Velké pyramidy v Gíze bylo použito více než 6 milionů tun tohoto vápence. Velká pyramida - nazývaná též Chufuova podle faraona Chufua, byla postavena v rozmezí let 2551 až 2528 př. n. l.

Jde o největší a nejstarší ze všech stojících pyramid v Gíze. Její plášťové kameny však byly později za egyptských panovníků znovu použity na jiné stavební práce, jako tomu bylo u většiny pyramidových plášťů.