Letmý pohled do šatníku

Oděv byl ve starověkém Egyptě symbolem společenského postavení a bohatství. Důležité byly látky a jejich barvy, převážně jasné, ač podkladem byla obvykle bílá barva, která byla v horkém podnebí Egypta praktická. Zrekonstruovat denní oděv prostého Egypťana není snadné, ale propracovaný šat bohatých je známý z nálezů maleb v hrobkách, ze soch i textů. Asi není těžké vybavit si třeba Kleopatru s korálky ve vlasech a korálkovým límcem. Korálky byly pro staroegyptské ženy velmi módní záležitostí. Ženy z vyšších vrstev a kněžky pro slavnostní příležitosti nosily přes tuniky ozdobné „síťky“ z fajánsových korálků. Chudší pak alespoň různé doplňky a pásky.

Šaty z korálkové sítě, jak se archeologové domnívají, nosily ženy velmi vysoké postavení a bohyně. Jedním z příkladů je socha bohyně nebe Nut z 3. tisíciletí př. n. l., která má na sobě oděv, který se jim velmi podobá. V Příběhu o zeleném drahokamu pak krále obveselují nejkrásnější dívky z harému, které ho pro potěchu vozí na lodičkách a na sobě mají síťované šaty, možná z korálků. Což naznačuje, že šaty ze síťoviny mohly také nosit tanečnice při erotických tancích – ty na rozdíl od urozených Egypťanek nejspíš na holém těle.

Na zrekonstruované šaty z korálkové sítě se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Nález naprosto jedinečný

V roce 1927 objevil tým amerického archeologa George A. Reisnera v neporušené a nevykradené mastabě G7440 v Gíze jedinečný archeologický poklad – šaty z korálkové sítě, dosud jediné nalezené celé. Lépe řečeno jen korálky, kterými byla posetá kostra těla ženy. Síťovina se nezachovala. Důkladný Reisner vnitřek hrobky pečivě zdokumentoval, pořídil fotografie a vedl si deník. Díky tomu se šaty podařilo po více než šesti desetiletích zrekonstruovat.

Rekonstrukce se ujala badatelka Millicent Jick z bostonského Muzea výtvarných umění. Spolu se svými kolegy prošla všechny archeologovy záznamy, náčrtky a fotky a roztřídila korálky z hrobu uložené v krabičkách. Na základě těchto poznatků pak zrekonstruovala ze sedmi tisíc korálků přes 4 500 let staré šaty ženy, která žila ve Staré říši 4. dynastie za vlády faraona Chufua. Dle badatelky jde o pohřební rubáš, ale zrekonstruovali ho jako šaty, které nosily staroegyptské ženy přes tuniky v běžném životě.

„Domnívám se, že korálková síťovina je významným příspěvkem k výzkumu a restaurování egyptského textilu," komentovala Jick jedinečný objev a zrestaurování šatů z korálkové sítě z gízské hrobky, které jsou dnes ve sbírkách bostonského muzea.

Zdroje: www.ancientpages.com, www.ancient-origins.net, blogs.ucl.ac.uk