Jedná se o těžkou a logickou hádanku, kterou vymyslel sám Albert Einstein.

Podobná kombinatorika se učí i ve škole, ale řádně se při ní zapotíte. Vypráví se, že Einstein tuto složitou logickou hádanku napsal v mládí a odhadoval, že ji úspěšně vyřeší jen dvě procenta lidí. 

Hádanka, u které se zapotíte

Důkaz o tom, že tvůrcem hádanky je skutečně Einstein, sice neexistuje, ale je to hádanka, kterou stojí za to vyřešit. Povzbudí vaši mysl, ale my doporučujeme, abyste si vzali na pomoc tužku a papír a začali vyplňovat tabulku.

Na obrázku je pět domů, každý natřený jinou barvou. V každém domě žije osoba jiné národnosti. Těchto pět majitelů pije určitý druh nápoje, kouří určitou značku doutníku a chová určité domácí zvíře. Žádný majitel nemá stejné domácí zvíře, nekouří stejný doutník ani nepije stejný nápoj.

A co vám pomůže?

„Brit bydlí v červeném domě.

Švéd chová psy jako domácí mazlíčky.

Dán pije čaj.

Zelený dům je nalevo od bílého domu.

Majitel zeleného domu pije kávu.

Osoba, která kouří Pall Mall, chová ptáky.

Majitel žlutého domu kouří Dunhill.

Muž žijící v prostředním domě pije mléko.

Nor bydlí v prvním domě.

Muž, který kouří směsi, bydlí vedle toho, kdo chová kočky.

Muž, který chová koně, bydlí vedle muže, který kouří Dunhill.

Majitel, který kouří Blue Master, pije pivo.

Němec kouří Prince.

Nor bydlí vedle modrého domu.

Muž, který kouří směs, má souseda, který pije vodu.

Otázka je: Víte, komu patří ryby?“

Udělejte si čas a promyslete si to. Nakreslete si jednotlivé domy. Pokud chcete být opravdu podrobní, vytvořte pro každou kategorii tabulku. (Věřte nám, že chcete.) Tápete? Zkuste vyřešit tyto hádanky pro děti. Ne každý z nás může být Einstein.

Odpověď najdete ve videu zde:

Zdroj: Youtube

Řešení

Pokud jste si připravili tabulku, můžete začít vyplňovat. Začněte tím, co víte.

1. Víme, že v prvním domě žije Němec a bydlí vedle zeleného domu. V domě přesně uprostřed se pije mléko.

2. Z výroku „Žlutý dům je hned nalevo od bílého“ je zjevné, že oba dva budou buď na pozicích 3–4, nebo 4–5. Jenže současně víme, že „Majitel žlutého domu pije čaj“ a i to, že v domě 3 je oblíbený nápoj mléko. To znamená, že čtyřka je žlutá s čajem a pětka bílá.

3. Fakt je, že „Francouz žije v modrém domě.“ Protože v prvním je už Němec, k třetímu domu můžeme dopsat modrou a Francouze. Z ostatních výroků je zřejmé, že zbývá už jen červená barva, a ta patří do jedničky.

4. V červeném domě žije fotbalista a hned vedle něj bydlí majitel králíka.

Žádný ze zbývajících výroků není tak jednoznačný, aby se podle něj dalo vyplnit políčko. Proto se musíte rozhodnout, co vyplníte dál.

5. Například národnost: Polák pije kávu, takže nebude ve sloupci s čajem, ale v ostatních být může. Maďar chová hada, nebude tedy v domě s králíkem. Švéd může být ve všech třech. Napište si vše jinou barvou jako možné varianty. A jdeme dál.

6. Stejně jako národnost se můžete pokusit najít oblíbený sport. Volejbalistu, který pije pivo, můžeme napsat jen do sloupců, kde zatím nemáme nápoj. Hokejista má psa, takže nebude u králíka. Tenista Švéd může být jen tam, kde zatím neznáme národnost. Cyklista se vejde do všech volných polí. Opět nevyšlo nic jednoznačného.

7. Z výroků víme, že tenis hraje Švéd. Potom je jasné, že v domě číslo 2 žije Polák a poslední dům zbývá pro Maďara.

8. Známý Polák pije kávu, pro poslední sloupec zůstává volné jedině pivo.

9. Zbývá už jen poslední řádek. Maďar chová hada, hokejista psa. Vedle cyklisty je prázdný už jen dům 1, kde podle zadání musí být kočka.

10. Zůstala jediná prázdná buňka, do které stačí vyplnit rybičku. Ve svém akváriu v domě číslo 4 ji má Švéd, který hraje tenis a pije čaj.

Zvládl to někdo z hlavy? Upřímně, my ne. A i s tabulkou jsme se zapotili.

Zdroje: www.rd.com, vtm.zive.cz