Elagabalus se ujal vlády nad Římem v roce 218 v pouhých 14 letech. Na trůn ho dostrkala maminka, která ho vydávala za nemanželského syna zavražděného vládce Caracally. Elagabalus byl přitom geny i duší ryzí Syřan a hned po nástupu k moci začal dávat jasně najevo, že pohrdá římskými tradicemi i náboženstvím. Velké pobouření vyvolal, když se oženil s dívkou zaslíbenou bohyni Vestě. Zneuctění vestálek se v Římě trestalo smrtí, ale Elagabalovi to nakonec prošlo. Byl to přeci císař!

Mladý vládce se přitom paradoxně vůbec necítil být ženami přitahován. Pokud by to počítal, ložnicí mu prošlo více mladých mužů než dívek. Milence si hledal v nevěstincích v převlečení za ženu a rád navštěvoval lázně, kde si mohl bezostyšně prohlížet obnažená mužská těla. Podle historika Cassia Dia Elagabalus nabídl půl království chirurgovi, který mu přeoperuje genitálie na ženské. Ve své době však žádného nenašel.

Vážně uvažoval o kastraci, ale nikdy se k ní neodhodlal, nebo to aspoň nestihl. Byl zavražděn už po čtyřech letech nepříliš úspěšné vlády. Jeho transexualita sama o sobě Římu ani tak moc nevadila. Naopak, vojákům jeho dámské šaty a nalíčená tvář zpočátku imponovaly - mladičký císař si okolo sebe vytvořil jakousi erotizující auru, která válečníky uhranula. Jenomže když vyšlo najevo, že si vybírá ministry podle velikosti jejich pohlavních údů, bylo jasné, že ve státě není něco v pořádku.

Více než vládní povinnosti Elagabala zajímali milenci a bujaré hostiny, při nichž si z hostů tropil nemístnou legraci. Například je nechal zasypat hromadou růží. Květů ale bylo příliš mnoho a lidé se pod jejich závalem udusili. Jindy vpustil do jídelny lvy a bavil se pozorováním hostů, jak se v panice snaží utéct.

V březnu roku 222 se římští vojáci vzbouřili, Elagabala zabili a jeho tělo hodili do Tibery. Senát pak s úlevou prohlásil za nového císaře Elagabalova bratrance Alexandra.