Život a vliv Eleonory Akvitánské nebyly to jediné, čím tato výjimečná žena středověku mohla zaujmout. Za zmínku stojí také její vzhled.

Jak vypadala nejodvážnější žena středověku

Eleonora Akvitánská byla královnou Francie i Anglie. Porodila dva anglické krále a stala se babičkou deseti šlechticů. Eleonora milovala umění a v době, kdy byl její manžel Jindřich II. na křížové výpravě, to byla právě ona, kdo doslova a do písmene řídil Anglii.

Její život však rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Její manžel ji dlouhých 16 let držel v zajetí. Ačkoliv ji historie popisuje jako mocnou, nezávislou a velmi inteligentní ženu, její život byl téměř neustále řízen mužskými strážci.

Jejím prvním manželem byl Ludvík VII., francouzský vládce, který jí dával za vinu, že mu neporodila mužského následovníka trůnu. Eleonora pak nespokojenost ve vztahu často řešila v náruči jiných mužů. Dokonce se spekulovalo o jejím poměru s jejím vlastním strýcem.

Ať už byl život Eleonory jakkoliv blízký těmto spekulacím, jedno je jisté. Byla ženou, která se odvážila žít si svůj život dle svých pravidel, ačkoliv jí to ne vždy bylo dovoleno. Přesto se snažila nebýt jen manželkou svého muže a případnou ploditelkou potomků.

Prohlédněte si krásnou tvář Eleonory Akvitánské

Do centra pozornosti se poprvé dostala po smrti svého otce Viléma staršího. V poměrně raném věku se stala akvitánskou vévodkyní, když jako právoplatná dědička získala území enormního rozsahu na jihu a západě Francie.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vzhledem k okolnostem, kdy se ze skoro neznámé mladé ženy stala bohatá a politicky silná osobnost, bylo nutné, aby se Eleonora provdala.

Jejím prvním manželem se stal Ludvík VII. V den jeho korunovace ve francouzském Bordeaux na Vánoce roku 1137 se tak Eleonora stala královnou. Její manželství však šťastné nebylo a velmi záhy se v něm objevily nemalé rozpory. Manželství se roku 1152 definitivně rozpadlo. Eleonora v něm porodila dvě dcery, mužský dědic však počat nebyl.

Spekuluje se, že právě to bylo hlavním důvodem dlouhotrvajícího konfliktu mezi ní a Ludvíkem VII., který si přál právoplatného dědice.

Rozvod s ním však z krásné panovnice učinil nejbohatší ženu Evropy. A její krása tak nebyla jedinou příčinou její pomyslné nebezpečnosti. Obávanou se stala také díky svému postavení. Eleonora se později provdala za normandského vévodu Jindřicha, který byl korunován králem Anglie.

Zdroje:

www.thecollector.com
en.wikipedia.org
www.ala.org