Éllořin jeskynní chrám tak bude i nadále vybízet k otázkám, na které pravděpodobně nikdy nedostaneme uspokojující odpověď.

Tento starověký komplex vědci neumějí vysvětlit

Pokud i vy patříte mezi nadšené fanoušky všeho starého a mýtického, je pro vás jednoznačně tento jeskynní komplex tím, co byste měli vidět. Řeč je chrámu Kailas, který se nachází v indické jeskyni v Élloře. 

Byl zasvěcen Šivě a jde skutečně o místo, které je i dnes obestřeno tajemstvím a spoustou nevysvětlitelných úkazů. Až tak, že si ho neumí vysvětlit ani samotní vědci. Rozhodně je však místem, které stojí za to navštívit. 

A pokud myslíte, že je to cesta na pár hodin, právě vás vyvedeme z omylu. Tento komplex je totiž tak rozsáhlý, že na to, abyste ho prošli celý, budete potřebovat dva dny. 

Celý komplex se nachází v indickém Aurangabádu, místu, které je již roky vyhledávaným turisty z celého světa. A to právě díky tajemené jeskyni Éllora, ale také další jeskyni s názvem Ajanta. Obě tyto jeskyně patří na seznam světového dědictví UNESCO. 

Celý jeskynní komplex je pak postaven ze starobylých staveb a je ozdoben unikátními vzory. Jeho propracovanost je natolik dokonalá, že nad ní zůstává rozum stát i novodobým vědcům.

Dnešní technologie by ho vystavět nezvládla

Přesto, že máme k dispozici nejmodernější techniku a jsme o pořádný kus napřed, nutno podotknout, že dnešní technika by na výstavu podobného komplexu rozhodně nestačila. I proto je jeho existence jednou obří záhadou. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Odhaduje se, že k vystavení tohoto komplexu bylo zapotřebí odvést zhruba 400 000 tun horniny. Na tom se shodují snad všichni archeologové světa. Toto obrovské množství těžké horniny nebylo navíc nikde nalezeno. Kam se podělo, se dnes můžeme jen domnívat.

Jeskyně Éllora je také populární díky tomu, že se zde nachází chrám Kailas. Právě ten je pak největší jednotlivou monolitickou skalní vykopávkou na světě vůbec. Jeho původní název byl však Kailasa. Zkrácenina odvozená od hory Kailas vznikla na základě toho, že při jeho nalezení byl celý chrám schován pod nánosy bílé omítky a vypadal tak přesně jako zmíněná hora Kailas.

Zdroje:

www.thehindu.com

ifenomen.cz

www.tripoto.com