Fascinující záběry vraku Endurance

Endurance, ztracená loď antarktického badatele sira Ernesta Shackletona, byla nalezena na dně Weddellova moře. Videozáznam ostatků ukazuje, že Endurance je v pozoruhodném stavu.

Přestože se již více než sto let nachází ve tříkilometrové hloubce, vypadá stejně jako v onen listopadový den, kdy došlo k jejímu potopení. Její trámy, ačkoli jsou narušené, jsou stále pohromadě a na zádi je zřetelně vidět jméno - Endurance.

"Bez jakéhokoli přehánění se jedná o nejkrásnější dřevěný vrak, jaký jsem kdy viděl," řekl mořský archeolog Mensun Bound, který se účastní objevitelské expedice a nyní si splnil vysněnou ambici ve své téměř padesátileté kariéře.

"Je vzpřímený, dobře vyzdvižený z mořského dna, neporušený a ve skvělém stavu zachování," řekl.

Obří loď rozdrtil led u břehů Antarktidy

Loď byla v roce 1915 rozdrcena mořským ledem a potopila se. Shackleton a jeho posádka tak byli donuceni uprchnout na malých člunech.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Projekt hledání ztracené lodi realizovala organizace Falklands Maritime Heritage Trust (FMHT) s využitím jihoafrického ledoborce Agulhas II, který byl vybaven dálkově ovládanými ponorkami.

Vedoucí mise, veterán polární geograf Dr. John Shears, popsal okamžik, kdy kamery přistály na jménu lodi, jako "dechberoucí".

"Objev vraku je neuvěřitelný úspěch," dodal.

"Úspěšně jsme dokončili nejobtížnější pátrání po vraku lodi na světě, bojovali jsme s neustále se měnícím mořským ledem, sněhovými bouřemi a teplotami klesajícími až k -18C. Dosáhli jsme toho, co mnozí lidé považovali za nemožné."

Loď Endurance byla objevena ve Weddellově moři v hloubce 3008 m. Ponorky více než dva týdny pročesávaly předem vytyčenou oblast pátrání, zkoumaly různé zajímavé cíle a nakonec v den 100. výročí Shackletonova pohřbu - místo vraku objevily. Dny od objevu strávili pořizováním podrobného fotografického záznamu trámů a okolního pole trosek.

Samotný vrak je podle mezinárodní smlouvy o Antarktidě památkou a nesmí být nijak narušen. Na povrch proto nebyly vyneseny žádné fyzické artefakty.

Vrak lodi byl následně osídlen hojným životem - ale ne takovým, který by ho pohltil.

"Zdá se, že dřevo se zde kazí jen málo, z čehož lze usuzovat, že živočichové, kteří se živí dřevem v jiných oblastech našeho oceánu, se v bezlesé oblasti Antarktidy, možná nepřekvapivě, nevyskytují," komentuje hlubokomořská polární bioložka Dr. Michelle Taylorová z Essexské univerzity.

Zdroje:

www.ancientpages.com

www.nytimes.com

www.dogonews.com