Baltské moře vydalo tajemství: Potápěči vylovili mimořádný nacistický artefakt

Monika Fialová | 11. 12. 2020

Na dně Baltského moře byl učiněn překvapivý nález. Posádka lodi Světového fondu na ochranu přírody totiž v odhozené rybářské síti nalezla vzácný šifrovací stroj Enigma, který využívala nacistická armáda. 

Světový fond na ochranu přírody se vydal na Baltské moře, aby mapoval odhozené rybářské sítě, které představují obrovské riziko pro mořské živočichy. Během toho ale narazili na něco, co jim doslova vyrazilo dech.

„Jeden kolega se vynořil a říkal: ‘Leží tam síť, vězí v ní ale starý psací stroj’,” nechal se podle iDNES slyšet podmořský archeolog Florian Huber, který se listopadové plavby Světového fondu v zátoce Gelting na jihovýchodě Jutského poloostrova také zúčastnil. Archeologovi bylo hned jasné, že se s největší pravděpodobností vůbec nejedná o psací stroj, ale že jde dost možná o šifrovací zařízení. „Kdo by přece vyhazoval psací stroj na širém moři,” pomyslel si.

Na místo byli povoláni specializovaní hasiči, aby záhadný stroj vyzvedli. Až na palubě ale získali jistotu, že se jedná o šifrovací stroj Enigma. „Věděli jsme, že něco takového se podaří jen jednou,” popsal nadšení z nálezu archeolog Florian Huber.

Šifrovací systém Enigma využívala během druhé světové války nacistická armáda k šifrování tajných depeší. Systém pracuje na principu kol, která se vůči sobě různě otáčejí, a tím ukazují, jaké dvojice písmen si budou navzájem odpovídat.

Vůbec poprvé se podařilo složitý systém prolomit britské rozvědce, která kvůli tomu zřídila specializovaný tým pod vedením matematika a logika Alana Turinga. Spojenci na konci války využívali faktu, že nacisté o odhalení Enigmy nevěděli.

Šifrovací systém je vzácným nálezem a poputuje do sbírek archeologického muzea v zámku Gottorf. Odhady mluví o tom, že se celkově vyrobilo až na 37 tisíc kusů Enigmy a z toho se dochovalo 284 kusů, které Němci vyrobili před válkou nebo během ní.

Tagy Alan Turing Baltské moře druhá světová válka Enigma Gelting iDNES.cz Jutsko