en.wikipedia.org/wiki/Entelodont, www.iflscience.com, allthatsinteresting.com

O entelodontech se ví, že byli robustními a masivními savci s ostrými zuby, kteří byli schopni účinně lovit a konzumovat maso. Tato zvířata se rozšířila po severoamerickém a asijském kontinentu a patřila k dominantním predátorům své doby. Navzdory své přezdívce "pekelné prase" nemají entelodonti žádný vztah k moderním prasatům, protože evolučně mají blíže k hrochům nebo velrybám.

Entelodontů bylo více druhů a některé z nich měly i tesáky, což naznačuje, že se tito vepři účastnili bojů mezi sebou i s jinými zvířaty. Starověká pekelná prasata s obrovskými zuby jsou ve skutečnosti nepochopení všežravci.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jak vypadali?

Entelodont vážil 2 000 kg a měl kly velké jako paže. Možná i proto se mu říkalo "pekelné prase" pravěké Severní Ameriky. Jejich původ je ale Mongolsku v období středního eocénu, odkud se vepři rozšířili do Evropy a právě Severní Ameriky. Entelodonti existovali téměř 30 milionů let.

Pravěký vepř měl dlouhou širokou čelist krokodýla s tlamou plnou zubů. Měl obličej posetý silnými kostmi, které ho chránily v boji, a zavalitou kostru často zaoblenou do hrbu - nemluvě o démonických kopytech.

Zkameněliny vypadají stejně jako kosti obrovského dinosaura. Kostra má obrovské zuby, dlouhý čenich a hluboko posazené oči. V některých případech zabírala hlava pekelného prasete 35 až 45 % celkové tělesné hmotnosti tvora.

Největší rod entelodonta, známý jako daeodon, mohl dorůstat až 2 000 kilogramů a jeho název pochází z řeckého slova daiso, což znamená "nepřátelský" nebo "strašlivý". Tato děsivá zvířata vyhynula před 19 až 16 miliony let.

Pravěké mega prase se živilo ovocem!

Entelodonti byli velcí savci, kteří se pohybovali v oligocénu a raném miocénu. Měli obvykle velké lebky s obrovskými špičáky a řezáky; což naznačuje, že měli silný skus podobný masožravcům. Ale masožravci nebyli.

Dva starověcí, podivně vypadající savci, antrakoteres a entelodont, se stali předmětem nové studie, která se zabývá právě studiem jejich zubů. Práce následně odhalila, že entelodonti měli všežravou stravu dosti podobnou stravě divokých prasat, ale ne stejnou jako predátoři, jakými jsou například medvědi hnědí. Vzor mikroopotřebení na zubech ukazuje, že Entelodon magnus nelovil velké býložravce ani nedrtil kosti, jak se dosud předpokládalo. Naopak šlo o oportunistické býložravce, přičemž některé druhy se pásly a některé se živily převážně ovocem.

Jejich zuby vypadaly nebezpečně

Ač se tedy do jisté míry podobají dnešním prasatům a hrochům a měli mohutné hlavy, předchozí názor, že drtili kosti jako hyeny, se ukázal jako chybný. Pravěká prasata milovala ovoce.

Na základě bližšího zkoumání způsobu opotřebení zubů a porovnání fosilních vzorků s moderními savci se ukázalo, že na jiných predátorech by si asi prasata nepochutnala. Přestože jejich zuby připomínají medvědy, vydry a lvy, důlky, škrábance a rýhy na fosilních zubech ukázaly něco jiného.