S ní je totiž spjatý od chvíle, kdy se Rusové začali soustředit na přerušení komunikačních kanálů. Po dohodě s ministrem digitální transformace Mychajlo Fedorovem Ukrajině poskytl satelitní internetovou službu, která se ukázala jako klíčová pro akceschopnost domácí armády.

„Starling je důležitý pro řízení útoků drony, podstatný pro komunikaci pěchoty a dělostřelectva," říká Julian Ringhof z Evropské rady pro zahraniční vztahy. Zároveň zajišťuje, že lidé mají přístup k informacím. Mstyslav Banik, ředitel oddělení digitalizace služeb na Ministerstvu pro digitální transformaci Ukrajiny ale upozorňuje, že i přesto, že službu někdy využívají zdarma, většinou za připojení platí.

Elon Musk a válka na Ukrajině

Muskova motivace pomáhat Ukrajině je však stále záhadou. „Myslím si, že to vyplývá z jeho životního postoje. Podle něj je cílem politiky a společnosti, aby co nejvíce lidé žilo co nejdéle a byli do jisté míry šťastní. Podle něj to umožní především technologie,” vysvětluje Julian Ringhof. „Zároveň je také stoupencem myšlenky multipolárního světa.”

To znamená, že nechce, aby jedinec, vláda nebo země byla příliš mocná. „Podle mého názoru není navíc příliš empatický. Na bližních mu prý záleží stejně jako na zbytku světa a jeho jediným posláním je přežití lidstva,” dodává odborník.

Tento postoj potvrzují také Muskovy komentáře z října minulého roku, jež vyvolaly nečekanou vlnu pobouření. Podnikatel představil svůj mírový plán, v němž navrhl, aby se Ukrajina zřekla anektovaného poloostrova Krym a pod dohledem OSN se pak uskutečnilo svobodné hlasování, jež by odráželo vůli lidu. 

Muskovy ideje

Pod příspěvkem se objevily tisíce rozhořčených komentářů, na něž miliardář odpověděl, že „za zmínku stojí, že možným, ale snad nepravděpodobným výsledkem konfliktu, bude jaderná válka”. 

Musk podal dovysvětlení ve svém dalším příspěvku, v němž upozorňuje, že Ukrajina má o třetinu méně obyvatel, které ohrožuje možnost plné mobilizace Ruska. „Pokud vám jde o lid, usilujte o mír,” napsal.

Zdroj:

www.spravy.pravda.sk/649449, www.spravy.pravda.sk/652655, www.irozhlas.cz