Psal se tehdy rok 1969 a režisérka Vlasta Janečková se rozhodla zfilmovat příběh od spisovatelky Boženy Němcové. Příběh o dívce, která má tváře umouněné od popela, ale v noci se mění v krásnou princeznu. Příběh o nespravedlnosti, zlé maceše a nevlastní sestře, ale také čisté lásce a dobrém konci. Není asi člověka, který by pohádku o Popelce neznal. 

Když Janečková hledala, koho by do role nevinné dívky obsadila, do oka jí padla tehdy sedmnáctiletá mladá herečka. Oplývala nesmírnou krásou a nepolíbenost z ní doslova čišela. „Já byla těsně po pubertě, holka nepolíbená a Jirka byl už políbený, s dítětem. Dodnes nevím, jak to režisérka Vlasta Janečková udělala, že nás dovedla sladit. Pro mě to nebylo vůbec jednoduché,” dumá nad desetiletým věkovým rozdílem svého hereckého kolegy. Tím, kdo ztvárnil prince, jehož srdce vzplanulo pro obyčejnou dívku, byl Jiří Štědroň.

Aby zahnala stud, měla si představit, že hladí kocoura

„Nejtěžší pro mne byly takzvané milostné scény, které z dnešního pohledu byly tak decentní, že už to víc nešlo. Když si Jirka přede mne klekl a já ho měla pohladit, strašně jsem se styděla,” vzpomíná dnes herečka, která tehdy Popelku ztvárnila. Na to, aby zahnala stud jí tehdy Vlasta Janečková prý poradila, aby si představila, že hladí kocoura. 

O tom, že právě ona se stane Popelkou, se dozvěděla o Vánocích u stromečku. „Rodiče mi dali tlustou obálku pod stromeček a tam byl scénář. Režisérka dost zariskovala, protože já jsem velké herecké zkušenosti vůbec neměla,” vypráví a dodává, že jí nešlo na rozum, proč si Janečková nevzala třeba Janinku Preissovou. Režisérka ale toužila po někom neokoukaném. 

Ve hře byla dokonce i tehdejší sexbomba Miluška Voborníková, kterou mermomocí chtěl prosadit Milan Chladil. Režisérka Janečková mu ale neustoupila a „svou” Popelku si nakonec prosadila. V pohádce samozřejmě nesmí chybět ani zlá sestra, kterou ztvárnila Dana Hlaváčová, stejně, jako později ve Vorlíčkově Třech oříšcích

V Popelce hrál také Jan Tříska, který se rozhodl emigrovat a snímek se tak nemohl vysílat. Trvalo to celých dvacet let, než z něj filmaři mohli smést prach a opět spatřila světlo světa. Lidé na “první” Popelku dodnes nezapomněli a má své čestné místo mezi filmy pro pamětníky. Na Jana Třísku ale i tak v dobrém vzpomíná jeho herecký kolega a pohádkový princ Jiří Štědroň.  

„Pohádku provázejí hudba Angela Michajlova a písně s nádhernými texty Iva Fišera. Nejsou to složité melodie a text je zapamatovatelný. Dodnes je používáme. Neuvádíme akorát ty písně, které jsme v pohádce nezpívali. Třeba písně Jana Třísky. Třebaže jsem osobně měl Třísku rád, zpívat neuměl. Ale on ani nepředstíral, že umí,“ uvedl pro web idnes.cz dnes jednaosmdesátiletý princ. 

Štěstí na lásku jako Popelka neměla

Nejspíš už tušíte, že herečka, která si krásnou dívku umouněnou od popela zahrála, byla Eva Hrušková. Ta má ale s Popelčiným štěstím na lásku pramálo společného. Je třikrát vdaná (a dvakrát rozvedená) a snad až s posledním manželem, hercem Janem Přeučilem konečně našla „to pravé ořechové“. 

Dvaasedmdesátiletá herečka má ale ohledně svých vztahů jasno. „Život je moc krátký na to, aby ho člověk trávil s někým, s kým nechce. A vždycky je lepší to tomu druhému férově oznámit,“ uvedla v rozhovoru pro iDnes Revue.

Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, csfd.cz