Holka z Husovic

Eva Veškrnová se narodila 18. května 1948 v brněnské čtvrti Husovice, stejně jako její o pět let mladší sestra Dagmar. Odtamtud se rodina přestěhovala do Židenic, kde strávily dětství. Pocházejí z hudební rodiny – rodiče byli estrádní umělci a vystupovali se známými soubory. Tatínek byl gymnasta, dokonce nominovaný na olympiádu, kterou překazila válka, a hudební skladatel. Maminka krásně zpívala. Obě sestry od malička zpívaly a účastnily se pěveckých soutěží, obě vystudovaly konzervatoř.

Eva byla jako malá často nemocná, v sedmi letech dokonce podstoupila operaci ledvin, při které jí lékaři jednu odstranili. Jak vzpomíná, sestřička Dášenka byla proto její opatrovnicí i ochránkyní.

Obrovské nadání

Paní Eva nádherně zpívala a byla pohybově velmi nadaná. Na konzervatoři, kam ji na konkurz přihlásila maminka, studovala operní zpěv. Předměty, které milovala – uměleckou a jazz gymnastiku, akrobatiku i jízdu na koni – zvládala skvěle s jednou ledvinou, bohužel však netušila, že s nemocnou. To se zjistilo až při další operaci v její dospělosti. Jako holčičce jí lékaři totiž vzali zdravou ledvinu.

Velmi živá a velmi půvabná operetní a muzikálová zpěvačka už během studií (tajně, protože to měli studenti zakázané), zpívala s kapelou Jiřího Daneše na bálech taneční melodie, skvěle jódlovala, tančila.

Ze vzpomínek

K jejím „voňavým“ vzpomínkám na divadlo patří i šarmantní Oldřich Nový, po jehož boku měla svou první velkou roli coby mladičká služebná Marie v Komediantovi v brněnské Redutě, a poté jeho hereckou partnerkou ve zpěvohře Harvey a já. Hned po konzervatoři získala angažmá ve Státním divadle (dnes Národním) v Brně.

„Byla ideální představitelkou rolí ve světových muzikálech, umělkyní všestranně nadanou, suverénně ovládající jeviště i hlediště nejen předpokládanou profesionalitou, ale i něčím navíc: kouzlem osobnosti a nehledaným temperamentem, který jí byl jednou provždy darován.“ (Slovo na sobotu, 1993) V tomto duchu o ní hovořili odborné kritiky.

Zpívala, tančila, natáčela televizní pořady, účinkovala s Vladimírem MenšíkemSilvestrech. Odmítala nabídky z Prahy, Vídně, dokonce ze zámoří. Jako patriotka zůstala věrná Brnu a šla z jedné hlavní role do druhé. Obrovské pracovní nasazení, nedostatek spánku a odpočinku, stres, špatná strava spolu s kameny v chronicky zanícené ledvině, ke kterým se přidaly alergie a astma, si postupně vybíraly svou daň.

Poslechnout si a podívat se na paní Evu v Kabaretu se můžete na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Na prahu čtyřicítky po naprostém vyčerpání organismu skončila v nemocnici. Přišly další operace, dvakrát klinická smrt…

Obrátit list

Verdikt lékařů byl nemilosrdný: sbohem jeviště. Nikdo tomu nemohl uvěřit. Všichni doufali, že se vrátí. Diváci ji milovali, ona milovala diváky a divadlo. Ze zklamání a pocitu zmaru se dostávala přes dva roky, ale pochopila, že musí obrátit list.

Očistit své tělo se jí nepodařilo ze dne na den, zbavit se závislosti na kávě, přejít od vepřového k sóje, změnit své stravovací návyky a životní styl jít trvalo téměř čtyři roky. Velkou podporou jí byl třetí manžel, dietoterapeut nutricionista Bohumil Kempny.

Spolu s ním vedla Studio zdraví a životního stylu, obraceli se na ně lidé se zdravotními problémy i bolavou duší. Pořádali přednášky, besedy, ale i recitály, kde v rámci muzikoterapie Eva zpívala staré křesťanské písně, z nichž mnohé opatřila svými texty (vyšly na audio i CD). Žijí na venkovské chalupě s bylinkovou zahrádkou, v jejichž moc stále usměvavá paní Eva věří.

Zdroje: www.cbdb.cz, www.vegetarian.cz, www.mujrozhlas.cz, brnensky.denik.cz