Fascinující objev prehistorického meče je důkazem, že některé pohádky mají základy v reálném světě.

Vědci našli meč zabodnutý do skály a potvrdili, že pochází z 12. století

Meč, který vědci nalezli, se ale žádného krále nedočkal. Možná ho tam umístil sám nějaký světec. 

Poměrně dlouho se věřilo, že meč, který král Artuš zachránil z kamene, není víc než oblíbená legenda. To se ale změnilo v okamžiku, kdy vědci našli zcela podobný meč v toskánské kapli Montesiepi.

A tak se najednou legendě o Excaliburu dal zcela nový význam. Dokonce hmatatelný. Legenda o Excaliburu má v historii své pevné kořeny. Pochází přibližně z roku 1148. Právě tehdy se totiž zrodil hlavní hrdina této legendy. 

Galgano Guidotti byl bohatý rytíř, který se svým životem jen tak protloukal. Až do chvíle, kdy se rozhodl následovat slova Ježíše a stát se poustevníkem. Usídlit se měl nedaleko svého rodného města.

Jeho odchod ale nebyl jen tak ledajaký. Aby se mohl odebrat na odpočinek jako poustevník, musel se zříci všeho pozemského. Včetně majetku, který vlastnil. Jednou v noci ho totiž navšívil archanděl Michael. Ten ho nabádal, aby svůj život obrátil k Bohu a jeho dvanácti apoštolům. Podmínkou však bylo opustění všech zemských rozkoší a hříchů. 

Sám Guidotti se nechal slyšel, že zříci se svého jmění bude asi tak náročné, jako kdyby musel svýma rukama rozbít kámen. Na důraz svého rozhořčení následně zabodl meč, jež třímal v ruce, do skály pod sebou. Stalo se něco, co nečekal. Meč skálu rozlomil. Navíc bez větších obtíží.

Mohlo by jít o Excalibur

Nedlouho poté byl Guidotti zaveden svým koněm na vrchol hory. Tu také znal ze svých vizí. Guidotti tam měl zasadit kříž. A protože neměl po ruce nic, z čeho by kříž mohl vytvořit, opět použil svůj meč. Na tomto místě se pak usadil. Po své smrti byl Guidotti prohlášen za svatého a na vrcholu jeho kopce byla postavena kaple Montesiepi.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Jeho "zázračný" meč byl po dlouhá léta lákadlem zlodějů. Nikdo totiž nepochyboval o jeho síle. V kapli Montesiepi jsou údajně vystaveny i mumifikované ruce zloděje, který se pokusil meč odcizit. Byl roztrhán divokým vlky a jediné, co po něm zbylo, byly ruce. Asi na důkaz jeho nekalého činu. 

Excalibur byl dlouho pouze lákavou legendou. Ovšem pouze do chvíle, než se meč skutečně nalezl. Vědci udělali nespočet průzkumů, aby zjistili jeho skutečný původ a stáří. Výsledky byly překvapivé. Stáří meče odpovídá konci 11. století - začátku 12. století. Tedy časové ose svatého Galgana Giudottiho.

Zdroje:

www.indaginiemisteri.it

morezprav.cz

www.atlasobscura.com