Existuje Bůh a posmrtný život? Odpovědi předních světových vědců vás překvapí

Lenka Samuely | 23. 10. 2022

I když smrt bereme jako součást života a setkáváme se s ní prostřednictvím zpráv, filmů nebo knížek, stále vyvolává mnoho otázek. Musíme umírat? A pokud zemřeme, co se stane? Na tyto a další dotazy se snaží již stovky let odpovědět jak teologové, tak vědci.

Většina náboženství se zajímá o to, co se stane po smrti. Křesťané doufají v pobyt v nebi nebo ve vzkříšení. Hinduisté a budhisté věří v několik dalších životů. Vědci ve svých výzkumech zjistili, že tyto představy napomáhají jak umírajícím, tak jejich bližním lépe se vypořádat s nadcházejícím skonem. „Naše představy o věčném životě mohou skutečně ovlivnit to, jak zvládáme bolest a utrpení a jak fungujeme v přítomnosti," říká Suzanne Newcombe, lektorka náboženských studií na The Open University. Jak tuto problematiku vnímali další odborníci?

Albert Einstein

Názory jednoho z nejgeniálnějších vědců historie byly široce analyzovány. Sám Albert Einstein se označil za agnostika a vtipkoval, že jeden život mu stačí. Když jako mladý uvažoval o povaze Boha a vesmíru, připustil, že „pro naši omezenou mysl je tento problém příliš rozsáhlý".

Vědci našli v lidské DNA podivné cizí sekvence. 8 % našeho genomu přišlo odjinud
Magazín

Vědci našli v lidské DNA podivné cizí sekvence. 8 % našeho genomu přišlo odjinud

„Jsme v pozici malého dítěte, které vstupuje do obrovské knihovny, jejíž stěny jsou plné knih v mnoha různých jazycích," řekl v rozhovoru zveřejněném v knize George Sylvestra Vierecka Záblesky Velkého z roku 1930. „Dítě ví, že ty knihy musel někdo napsat. Netuší ale, kdo to byl a jak to udělal. Navíc nerozumí cizím jazykům. Všímá si pouze určitého plánu v celkovém uspořádání knihovny."

Sean Carroll

Kosmolog a profesor fyziky na Kalifornském technologickém institutu má radikálnější pohled. „Každodenní život je závislý na fyzikálních zákonech. Vše, co se nám děje, se proto musí pohybovat v jejich mezích," vysvětluje. „Aby mohl existovat posmrtný život, vědomí by muselo být zcela odděleno od těla a skládat se z vlastních atomů. To ale není možné." Svůj názor zakládá na experimentech v kvantovém poli. Pokud by život po fyzické smrti pokračoval, přístroje by ho musely nějakým způsobem zaznamenat.

Georges Lemaître

Autor Teorie velkého třesku, vysvětlující původ samotného vesmíru, a katolický kněz v jedné osobě, ale věřil, že neexistuje žádný rozpor mezi jeho vírou v Boha, posmrtným životem a vědou. Georges Lemaître se narodil v roce 1894 v Belgii. O 37 let později přišel s ohromující myšlenkou, že expanze pozorovatelného kosmu začala explozí jedné částice v daném časovém okamžiku.

Jeho hypotéza způsobila revoluci v dosavadní kosmologii. Mnohým astronomům vadila představa, že by se měl vesmír rozpínat nebo, že celý prostor nad našimi hlavami byl stvořen v jediném momentu. Lemaître se ale odvolával na novou kvantovou teorii hmoty a své tvrzení podpořil pozorováními astronoma Edwina Hubbla.

Ve vesmíru existuje nevypočitatelná "osa zla". Nový objev otřásl kosmologií
Magazín

Ve vesmíru existuje nevypočitatelná "osa zla". Nový objev otřásl kosmologií

Zároveň do své představy zakomponoval i příběh o stvoření, jak je vykládán Biblí. Podle ní Bůh stvořil nebesa a Zemi relativním mrknutím oka. Tato „zadní vrátka" jsou pomyslným mostem mezi teologií a vědou.

Cheryl Praeger

Rostliny, zvířata i galaxie nepřestávají překvapovat svou geometrickou dokonalostí, které se říká „zlatý řez“. To vede k přesvědčení, že je musel stvořit někdo, kdo měl cit pro symetrii. Věří tomu i emeritní profesorka matematiky na University of Western Australia Cheryl Praeger, známá svými pracemi v oblasti teorie grup, algebraickými teoriemi grafů a kombinatorickými návrhy.

Zdroj: Youtube

„Před více než 2000 lety řecký filozof Platón řekl, že zkoumáme pouze to, co již bylo stvořeno. Od té doby vědci diskutují o tom, zda jsme to my, kdo vytváříme matematické pojmy, nebo je objevujeme," vysvětluje. „Podle mého názoru náš výzkum odhaluje to, co stvořil Bůh."

Zdroj:

www.youtube.com, www.greekreporter.com

Tagy Albert Einstein Belgie Bible Edwin Hubble Georges Edouard Lemaître Kalifornský technologický institut kniha posmrtný život smrt University of Western Australia