Čas vůbec neexistuje, naše životy řídí jiný faktor, míní vědci

Lenka Samuely | 2. 5. 2022

„Kolik je hodin?" Tak zní jedna z nejčastěji kladených otázek. Na čase závisí naše každodenní fungování. Vstáváme na budík, pracujeme od-do, večeře se podává v tolik hodin a do postele chceme jít před půlnocí. Co by se stalo, kdyby čas neexistoval?

To, jak z fyzikálního hlediska funguje náš svět a vesmír kolem nás, se snaží vysvětlit dvě teorie. První z nich je obecná teorie relativity, publikovaná Albertem Einsteinem v roce 1915, jež zobecňuje speciální relativitu a Newtonův gravitační zákon. V ní se čas může zpomalovat, zrychlovat či deformovat.

Zdroj: Youtube

Druhou je kvantová mechanika zaměřující se na malé částice a jejich interakce. Čas je zde obyčejnou veličinou a fyzici ho vnímají stejně, jako běžní smrtelníci. Tyto hypotézy samy o sobě fungují skvěle. Navzájem jsou však v rozporu. Vědci se shodují, že je proto nutné nahradit je novou, obecnější teorií. Ta by měla vysvětlit, jak velká gravitace funguje v miniaturním měřítku částic.

Existuje čas?

Nový konzistentní výklad má již pracovní název - Teorie kvantové gravitace. Mezi žhavé kandidáty na novou hypotézu patří „smyčková teorie gravitace". Ta navrhuje, aby byla struktura prostoru a času tvořena sítí extrémně malých kousků neboli smyček. Výpočty však ukazují, že pokud by se z rovnic odstranila proměnná času, nic se s realitou nestane.

Na Jupiterově měsíci vědci našli ledové hřebeny. Může se pod nimi ukrývat život
Magazín

Na Jupiterově měsíci vědci našli ledové hřebeny. Může se pod nimi ukrývat život

Znamená to, že čas neexistuje? Nikoli. V nové teorii sice s časem vědci pracovat nebudou, budou s ním ale počítat jako s následkem jiných úkazů. Tedy, že jedna věc způsobuje jinou. Čas nahradí souvislosti. Náš běžný život se tedy s novou teorií nezmění. „Čas neměříme, měříme jen procesy pomocí hodinek, v nichž pružinka posouvá ručičky. To je příčina a následek. Ne čas," vysvětluje fyzik Jonathan Tallant.

Tady a teď

Britský fyzik Julian Barbour si však myslí něco jiného. „Čas nechytíte, vždy vám proklouzne mezi prsty," říká. Podle něj se pohybujeme pouze v momentě, jež nazývá „Nyní". Neexistuje tak žádná minulost, která by mohla změnit budoucnost. Všechny možné uspořádání ve vesmíru existují současně.

Lidé jsou zhotoveni z hvězdného prachu, potvrdila studie.Přišel z centra galaxie
Magazín

Lidé jsou zhotoveni z hvězdného prachu, potvrdila studie.Přišel z centra galaxie

Toto Nyní prý dokonale funguje v celku, který nazval Platonií. „Dá se představit jako krajina. Každý bod v ní je jedno Nyní. Je bezčasá a tvořená dokonalými matematickými zákony." Zážitky z minulého víkendu jsou tak, podle Barboura, pouhými záznamy v mozku. Na ně si ale vzpomeneme tady a teď.

Zdroj: Youtube

Záznamy jsou následně v Platonii propojeny a mají budit zdání času. „Minulost, budoucnost, ale i konec. To je v mé teorii zcela zbytečné," říká fyzik. Se svými kolegy již vydal několik článků, v nichž dokázal, že Nyní vyplývá z teorie relativity i kvantové mechaniky. Obecně však jeho názor nebyl skupinou fyziků stále přijat.

Zdroj:

www.space.com, www.national-geographic.cz, www.theconversation.com

Tagy Albert Einstein gravitace teorie relativity