www.abicko.cz, www.sciencedaily.com, en.wikipedia.org

Člen inuitské polární expedice Jørgen Brønlund zemřel v severovýchodním Grónsku v roce 1907.

Vědce vyděsila černá skvrna na konci deníku polárníka

Cílem tehdejší tříčlenné dánské expedice Danmark, kterou vedl Ludvig Mylius-Erichsen, bylo podrobně zmapovat pobřeží severovýchodního Grónska. Úsek, který byl pro vědce tehdy neznámý. 

Expedice však nedopadla podle očekávání. Všichni členové výpravy zemřeli. Mylius-Erichsen, vedoucí expedice Denmark, spolu s Gróňanem Jörgenem Brönlundem a kartografem Nielsem Peterem Hög-Hagenem se z poslední výpravné cesty "na saních" už nikdy nevrátili. 

V okamžiku, kdy Brønlund ležel pravděpodobně omrzlý a vyhladovělý v jedné ze zamrzlých grónských jeskyní, rozmazal na spodní stranu svého posledního zápisu v deníku černou skvrnu. Až po více než sto letech se vědcům podařilo zjistit, co daná skvrna znamená.

Tmavá skvrna odhalila nové chmurné podrobnosti o posledních hodinách umírajícího muže. Brønlund zemřel v listopadu 1907. Byl posledním z této výpravy, který zahynul a byl jediným, jehož tělo se ihned nepodařilo najít.

Osamělý Brønlund zaznamenal své poslední myšlenky do deníku, na jehož poslední stránce se objevila těžká černá šmouha. Až nedávná analýza ukázala, že tmavá skvrna je směsicí spálené gumy, oleje a výkalů. Díky tomuto zjištění tak vědci mohli objasnit krutou smrt polárníka. 

Objasnuje smrt expedice Denmark

Směs gumy, výkalů a oleje poukazuje na Brønlundovu snahu zapálit si životně důležitý petrolejový hořák. Jedinou možnost záchrany. Bohužel dříve, než se mu to povedlo, pravděpodobně podlehl chladu a celkovému vyčerpání. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Brønlund byl jediným členem týmu, který zahynul až na zpáteční cestě do základního tábora, kam se vydal ze severního pobřeží Grónska. Ostatní dva členové výpravy, Mylius-Erichsen a Niels Peter Høeg Hagen, kartograf expedice, zemřeli na následky vyčerpání a celkového podchlazení mnohem dříve. Tehdy si Brønlund zapsal do svého deníku: 

„Na toto místo jsem dorazil za ubývajícího měsíce a kvůli zmrzlým nohám a tmě nemohu jít dál. Těla ostatních leží uprostřed fjordu." Brønlundovo tělo se našlo až rok po jeho smrti, v březnu 1908. Tehdy ho objevila jiná polární výprava, která ho na stejném místě pohřbila a jeho deník byl předán do Královské knihovny v Kodani.

Až v roce 1993 byla tmavá skvrna z Brønlundova deníku vzata na analýzu, kterou provedl Kaare Lund Rasmussen, profesor na katedře fyziky, chemie a farmacie na Univerzitě jižního Dánska. Skvrna byla okamžitě dopravena do Národního muzea ke zkoumání.

Díky rentgenové fluorescenci a hmotnostní spektrometrii s indukčně vázaným plazmatem se nakonec podařilo skvrnu analyzovat na atomární úrovni a určit obsah spáleného kaučuku. Ten pravděpodobně pocházel ze zuhelnatělého těsnění petrolejového vařiče, který se Brønlund snažil zapálit, aby přežil.