Americkou technologickou společnost, působící v aerokosmickém průmyslu, SpaceX založil v roce 2002 podnikatel Elon Musk. Jejím cílem je výroba orbitálních, částečně znovupoužitelných nosných raket, vývoj satelitů a především snížení nákladů na cestu do vesmíru, a tím umožnit lidstvu kolonizaci jiných planet. Během své existence dosáhla firma řady úspěchů, ale také selhání. Mezi poslední patří nezdárný návrat rakety Falcon 9 na Zemi.

Nosná raketa odstartovala z Floridy v únoru 2015. Byla součástí mise, jež měla za úkol vypustit družici NOAA Deep Space Climate Observatory. Ta měla sledovat vesmírné počasí a varovat před geomagnetickými bouřemi. Vše se podařilo dle plánu. Druhý stupeň rakety se však dostal do prekérní situace. Neměl dostatek paliva na návrat a současně nedokázal uniknout pozemské gravitaci. Už sedm let se tedy podle astrofyziků pohybuje po chaotické dráze. Nyní si to rychlostí 2,58 km/s zamířil přímo na Měsíc.

Falcon 9 a Měsíc

„Z Falconu 9 se stal vesmírný odpad. Čtyřtunová prázdná kovová nádrž s raketovým pohonem se nechala unášet Vesmírem. Kolem 5. ledna těsně minula Měsíc. 4. března do jeho odvrácené strany ale určitě narazí," popsal autor softwaru pro sledování blízkozemních objektů Bill Gray.

Podle něj je však problém vypočítat přesné místo, kam raketa dopadne a vytvoří tak na povrchu planety kráter. Na dráhu totiž působí spousta vlivů, včetně slunečního větru. Falcon 9 navíc rychle rotuje a to mění jeho letové vlastnosti.

Hrozí nám nebezpečí?

Co se reálně stane, když se 70 metrový kolos střetne s Měsícem? „Je to sice zajímavé, ale nic vážného," uvedl astrofyzik z Harvardské univerzity Jonathan McDowell. S největší pravděpodobností nebude srážka ani pozorovatelná.

Vědci přiznávají, že se nad námi pohybuje tolik vesmírného odpadu, že o nich ztratili přehled. Včetně asi 50 velkých objektů. „Možná se v minulosti stalo, že se s Měsícem střetly. Jen jsme si toho nevšimli. Nyní se jedná o první neúmyslný dopad. S největší pravděpodobností ale žádné nové údaje nezískáme," říká McDowell.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.nesdis.noaa.gov, www.bbc.com, www.theguardian.com