Generace sovětských školáků se učily, že fanatická socialistická revolucionářka Fanny Kaplanová 30. srpna 1918 po schůzce v moskevské továrně zastřelila "vůdce světové revoluce". Ta dvakrát vystřelila otrávenými kulkami z pistole Browning. Lenina se však zabít nepodařilo.

Téměř slepá dívka vystřelila na Lenina

Nové vyšetřování, které nařídil ruský generální prokurátor, vyplynulo z podezření, že atentát na V. I. Lenina byl podvodem zinscenovaným bolševickými vládci. Měl být jakousi záminkou k rozpoutání kampaně "rudého teroru" proti nepřátelům jejich revoluce z roku 1917.

Všechna podezření se zakládají především na svědectví dozorce. Právě ten měl Kaplanovou vidět v sovětském vězeňském táboře ve 40. letech 20. století. To zpochybňuje oficiální verzi, že byla zastřelena hned po střelbě na Lenina.

Moskevský list Komsomolskaja pravda přidal nový prvek pochybností, když citoval vyšetřovatele ministerstva bezpečnosti. Podle něj totiž část oficiálního spisu o údajném zastřelení Lenina chybí.

"Když nám byl případ předán, hned jsme viděli, že je neúplný," řekl vyšetřovatel Michail Perevozkin. "Byl vypracován velmi nedbale a kromě toho plný chyb. Nedá se říct, jestli je vůbec dokončený."

"Forenzní testy, které se v takových případech běžně provádějí, tehdy nebyly provedeny," dodal. "Ze 124 stran jich pět chybí. Co obsahují, nikdo neví."

Jak dopadla nešťastná atentátnice Fanny?

Atentátnice Kaplanová byla po útoku ihned zadržena. Po výslechu plném mučení se k trestu doznala. Lenin se následky zranění, přestože se rychle uzdravil, nesl již po zbytek svého života. Fanny Kaplanová byla odsouzena k trestu smrti, jenž byl vykonán 3. září 1918 zastřelením. Jen den předtím byl vyhlášený rudý teror.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V rámci nového vyšetřování detektivové ministerstva bezpečnosti zkoumají dokumenty, náboje, vystřílené nábojnice a pistoli, kterou Kaplanová údajně použila. Všechny důkazy byly použity z Leninova muzea. Tisk uvedl, že se bude zkoumat i prostřílené oblečení, které měl mít Lenin v době střelby na sobě.

Předchozí obnovení případu, které v roce 1934 nařídil bývalý sovětský diktátor Josif Stalin, nezměnilo oficiální verzi. Podle Stalina byl Lenin vážně zraněn do krku a ramene.

Ruští historici však začali dokládat důkazy, že systematický teror, kterým Stalin zabíjel miliony lidí, byl zaveden už za Lenina. Leninovy narozeniny už nejsou svátkem, jeho jméno bylo odstraněno z nejprestižnější knihovny v zemi a ruská centrální banka začala postupně vyřazovat rublové bankovky s jeho portrétem s kozí bradkou.

Zdroje:

www.ctidoma.cz

g.cz

en.wikipedia.org