Fantom 21 tváří: Japonsko uvrhl do strachu

Tomáš Mrzena | 28. 8. 2013
Katsuhisa Ezaki dokázal v roce 1984 utéct únoscům.
Jedna z možných podob pachatele. Dopaden ale nebyl nikdo.
Tyčinky máčené v čokoládě. V osudné době je jedli jen ti nejotrlejší.

Britové mají Jacka Rozparovače, Američané zabijáka s přezdívkou Zodiac a Japonci Fantoma 21 tváří. Všechno to jsou kriminální případy, které šokovaly veřejnost, ale nikdy se je nepodařilo objasnit.

Dva maskovaní a ozbrojení muži vtrhli večer 18. března 1984 nedaleko Osaky do domu Katsuhisa Ezakiho (71). Byl to prezident firmy Glico, která s téměř pěti tisíci zaměstnanci dodnes patří k největším japonským výrobcům cukrovinek.

V domě byla v tu chvíli i Ezakiho žena a dvě dcery. Rodina zprvu považovala nezvané hosty za obyčejné lupiče a snažila se s nimi dohodnout. Nabízela jim peníze, když je nechají na pokoji a odejdou. Muži ale mlčky zavrtěli hlavami, manželku a děti zavřeli do jednoho z pokojů a vzpouzejícího se manžela odvlekli neznámo kam. Druhý den ráno únosci zavolali do firmy a jako výkupné požadovali miliardu jenů a sto kilogramů zlata.

Případ vzbudil pozdvižení po celé zemi. Vpád do domu, únos a požadování výkupného, to japonská policie od konce druhé světové války nepamatovala. Překvapením ale zdaleka nebyl konec.

Sladkosti plné kyanidu

Zatímco se muži zákona marně snažili přijít pachatelům na stopu, Ezakimu se po třech dnech podařilo věznitelům utéct a dostat se do bezpečí. Policii ale příliš nepomohl, věděl jen to, že ho drželi v nějakém opuštěném skladišti na okraji města. Do tváří však únoscům nikdy neviděl. Ezaki ale v bezpečí zdaleka nebyl. Za necelý měsíc někdo zapálil jeho auto zaparkované před firemní budovou a v květnu začaly do továrny chodit dopisy, které vyvolaly zdaleka největší zděšení. Neznámý pisatel nebo pisatelé oznamovali, že kaynidem otrávili blíže neučené množství cukrovinek firmy Glico. Podepsali se jako Fantom 21 tváří, což byla přezdívka padoucha z jedné japonské knížky.

Policie byla po takovém oznámení na nohou, veřejnost zachvátila panika. Firma nechala stáhnout téměř všechny své výrobky z trhu, což jí způsobilo škodu za 21 milionů dolarů. Nikdy předtím se v zemi vycházejícího slunce podobná mamutí akce neuskutečnila. Fantom si ale nedal pokoj. Začal posílat další a další dopisy a to nejen firmě Glico, ale také médiím. Hrozil, že do regálů sám rozmístí velké množství otrávených sladkostí. Navíc si utahoval z neschopné policie.

Policejní šéf se upálil

Koncem června napsal Fantom další podivný dopis. Prý firmě Glico odpouští. Klid ale nebyl. Místo ní se zaměřil na jinou potravinářskou firmu, Morinaga. Také jí hrozil, že otráví její produkty. Do února následujícího roku se při mohutných raziích a kontrolách skutečně našlo 21 podezřelých balíčků.

Dlouhé měsíce paniky, strachu a nejistoty si nakonec vyžádaly krutou daň. Osacký policejní šéf jménem Yamamoto byl tak zoufalý, že jeho podřízení nejsou schopní najít pachatele, že v srpnu spáchal sebevraždu. Ostudu před celou zemí ze sebe smyl tak, že se polil benzínem a zapálil.

Pět dní na to se Fantom ozval naposledy:„Yamamoto zemřel jako muž, ale pykat by měli spíše jeho podřízení, kteří nás nebyli schopní za rok a půl chytit. Vzdáváme Yamamotovi hold a také jsme se rozhodli přestat s týráním potravinářských firem. Jsme zlí hoši a máme toho na práci mnohem víc. Fantom 21 tváří."

Od té doby se podivní pachatelé už nikdy neozvali a nikdy se nepodařilo zjistit, o koho šlo.