Podle jednoho z lékařských expertů způsobila špatná kombinace genetických mutací androgynní vzhled faraona Achnatona.

Faraon Achnaton nevypadal ani jako muž ani jako žena

Androgynní vzhled, deformovaná hlava a těžko rozpoznatelné pohlaví byly prvky typické pro tohoto faraona. Skutečně nešlo na první pohled s jistotou tvrdit, zda se víc podobá muži anebo ženě. 

A to ani v případě, kdy se jasně ukázalo, že Achnaton byl jako muž velice plodný. Za svůj život zplodil více než půl tuctu potomků. Na pohled to však nebyl nejmužnější faraon. A pokud byste ho viděli, jen ztěží byste uhodli, že je to muž. Více se totiž podobal ženě.

Achnaton vládl Egyptu v rozmezí let 1353 až 1336 př. n. l. Ačkoliv byl jako panovník uznávaným mužem, postavou byl spíše zavalitější. Dokonce i starobylé umění ho zobrazovalo s poměrně velkými prsy a baculatými boky. Laicky řečeno, vypadal jako žena "krev a mlíko". 

Ženou ale nikdy nebyl. Podle vědců se na jeho vzhledu podepsala jakási hormonální porucha. Ta způsobila nadprodukci enzymu aromatázy. Tento enzym je pak zodpovědný za produkci estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu. 

Měl děsivou vadu. Podívejte se

Pokud touto hormonální poruchou trpí právě muž, dochází u něj během puberty k rozvoji ženských pohlavních rysů. Mezi ty patří zmíněná prsa a širší výrazné boky. Stejnou poruchou údajně trpěly i Achnatonovy dcery. Ty jsou na plátnech starověkého Egypta vyobrazeny již v předpubertálním věku s velkými prsy. Je pravděpodobné, že tato porucha byla v rodové linii Achnatona dědičná.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

K tomuto závěru došel Irwin Braverman, lékař na Yaleově univerzitě. Právě on podrobně analyzoval Achnatonovy snímky. Výsledky pak zveřejnil na konferenci lékařské fakulty Marylandské univerzity. "Ženskou podobu měla na svědomí genetická mutace, která způsobila, že faraonovo tělo přeměňovalo více mužských hormonů na ženské a Achnatonova hlava byla deformovaná kvůli stavu, při němž v raném věku dochází ke srůstu lebečních kostí".

Achnaton měl tedy "androgynní vzhled". Měl ženskou postavu s širokými boky a prsy, ale byl to muž, který byl velice byl plodný.

Achnaton v Egyptě zavedl revoluční formu monoteismu, byl ženatý s Nefertiti a Tutanchamon, známý také jako král Tut, mohl být jeho synem nebo nevlastním bratrem.

Zdroje:

www.popsci.com

medicine.yale.edu

www.smh.com.au