www.denik.cz, www.magazin.travelportal.cz, www.science.org

Cheopsova pyramida byla postavena před 4500 lety jako místo posledního odpočinku faraona Chufua. I přesto, že tento vládce za sebou zanechal jeden ze sedmi divů světa a nechal vystavět také vůbec první přehradu všech dob, vědci o něm téměř nic neví. V pohřební komoře totiž jeho tělo uloženo nebylo a dodnes nikdo netuší, kam se podělo.

Egyptologové dlouho předpokládali, že mumie vládce i jeho poklady byly odneseny zloději. Nyní se ukazuje, že tomu tak nemuselo být a ostatky krále mohou být stále v pyramidě.

Kde je mumie faraona Cheopse?

Myslí si to tým francouzských a japonských vědců, kteří odhalili doposud skrytou místnost, jež se nachází přímo nad Velkou galerií. Objevili ji pomocí miomů, vysokoenergetických částic, které jsou 207krát těžší než elektrony. Díky své hmotnosti dokáží projít stovkami metrů kamene a nahlédnout tak do útrob budov, podobně, jako naše těla skenují rentgenové paprsky.

„Zatím netušíme, jak konkrétně více než 30 metrů dlouhá dutina vypadá a co obsahuje,” přiznává Mehdi Tyoubi z pařížského HIP institutu. „Jsme si ale stoprocentně jistí, že je to prázdný prostor.”

Vědci doufají, že tajná komnata by mohla být pravým hrobem faraona Cheopse, který se tak pojistil před vykradači. Této teorii nahrává fakt, že uvnitř pyramidy schází obvyklá bohatá výzdoba stěn. 

Tajemství Cheopsovy pyramidy

Podle archeoložky Kate Spence z Cambridgeské univerzity je ale dutina obyčejným prostorem, jenž sloužil k přesunu bloků do středu pyramidy, a po dostavbě nebyl zasypán. Také Mark Lehner z Ancient Egypt Research Associates v Bostonu předpokládá, že se nejedná o pohřební komoru. „Pro uložení těla to není zrovna ideální místo,” spekuluje.

Zdroj: Youtube

Poodhalit roušku tajemství Cheopsovy pyramidy může jen další výzkum. Tým ScanPyramids plánuje v budoucích letech nasadit citlivé teleskopy a vyvrtat do stropu Velké galerie malou dírku, skrze níž by mohl do prostoru vlétnou dron.