Obr z Egypta

Ačkoliv se kostra faraona Sanacheta objevila na samém počátku 20. století, desítky let se o ni nikdo nezajímal. 

Zlom nastal na počátku 21. století, tedy o rovných 100 let později. Vědci znovuobjevili jeho kostru a rozhodli se ji řádně prozkoumat. 

Ukázalo se, že skutečně patřila faraonovi Sanachetovi. Kdy přesně vládl a jaký byl důvod jeho smrti, se stále prověřuje. 

Kostra objevená v roce 1901 se nejprve považovala za pozůstatky prince. Až důkladná analýza kosterních ostatků ukázala, co je skutečně zač. 

Faraon Sanachet žil 4700 let zpátky v čase a byl pravděpodobně členem třetí dynastie. To ale není jeho hlavní chloubou. Sanachat byl výjimečný především tím, že byl obr. 

Přesněji řečeno byl jedním z vůbec prvních případů prokázaného gigantismu. Rozhodně tak musel být na svou dobu mužem, který vyčníval takříkajíc z řady. 

Deformovaná kostra jako důkaz

Gigantismus je zapříčiněný nadbytkem růstového hormonu. Právě ten způsobí enormní růst kostí i tkání. Člověk postižený tímto defektem pak dorůstá neobvykle velké výšky. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci zjistili, že Sanachet měřil přibližně 185 cm. Důkazem byl nález jeho zdeformované kostry. Právě tato výška stála vysoce nad tehdejším průměrem. 

Není proto divu, že Sanachet musel působit jako skutečný obr. Moc měl tak rovnou dvojnásobnou. Jako faraon byl považovaný za poloboha. 

Odhaduje se, že Sanachet žil ve třetí dynastii a nad svým lidem disponoval obrovskou mocí. 

Vědci zkoumali možnou příčinu Sanachetovy smrti. Spekuluje se, že zemřel na následky nádoru na hypofýze. Dnes léčitelném druhu onemocnění, které však dříve léčitelné nebylo. 

Nálezem Sanachetovy kostry a důkazem doloženého gigantismu jsou vědci opět blíž poznání, jak se v dřívějším Egyptě žilo a jak rozmanitá zde byla lékařská věda. 

Sanachet jako vůbec první objev staroegyptského gigantismu je cenným důkazem poznání dávné minulosti. Nutno podotknout, že výška, které Sanachet dosahoval, nebyla ničím, co by mu ulehčovalo život. 

Vědci se shodují, že pokud by byl malého vzrůstu, byl by v době, kdy žil, ceněný mnohem více.

Zdroje: en.wikipedia.org, www.iflscience.com, www.livescience.com