Panovníkova mumie byla objevena již v roce 1881 v komplexu zádušních chrámů Deir el-Bahri. Byla v perfektním stavu. Vědci tak odhalili, že zemřel na následky zranění hlavy. Jelikož zbytek těla poškozen nebyl ani nenesl stopy po boji, odborníci předpokládali, že byl zavražděn ve spánku.

Tato teorie byla logická. Sekenenre Tao měl spoustu protivníků. Vládl mezi lety 1569 až 1554 př. n. l. V době, kdy část území v Egyptě ovládali nájezdníci z Asie - Hyksósové. Jejich nadvládu si faraon nechtěl nechat líbit. Byl tak prvním vládcem, který se jim postavil.

Faraon Sekenenre

To však znamenalo, že si znepřátelil řadu vlivných rodin, jejichž synové byli posíláni do bitev. Zabránit krveprolití mohly pouze dvě věci. Výhra nad schopnou a skvěle vybavenou armádou Hyksósů nebo smrt egyptského panovníka.

Studie archeologa Zahiho Hawasse a profesorky radiologie z Káhirské univerzity Sahar Salim ale ukázala, že Sekenenre Tao byl zabit při popravním ceremoniálu. CT sken vyjevil podrobnosti o poranění hlavy a další rány, které předchozí průzkum mumie v 60. letech 20. století neodhalil. Byly totiž dovedně skryty balzamovači. Zranění poté porovnali s hyksóskými zbraněmi uloženými v Egyptském muzeu v Káhiře, včetně sekery, kopí a několika dýk.

„Zdeformované ruce mumie naznačují, že faraon byl s největší pravděpodobností zajat na bitevním poli,” říká Zahi Hawass. „Nepřátelé ho svázali. Poté ho obklopili. Každý s jinou zbraní.” Z ran na lebce lze vyčíst, že čelní kost byla zasažena mečem a nadočnicový oblouk sekerou. Tomograf odhalil také známky úderů do levého ucha, čelisti a nosu.

Rekonstrukce obličeje

Vědci zároveň došli k závěru, že mezi faraonovou smrtí a začátkem jeho balzamování uplynula nějaká doba. Jakmile zemřel, padl na levý bok. Tento fakt prozrazuje mozek, jenž se přesunul na levou stranu lebky. 

Zdroj: Youtube

Historici se domnívají, že úmrtí panovníka motivovalo Egypťany, aby se útočníkům postavili ještě s větším odhodláním. Hyksósy nakonec definitivně porazil jeho syn Ahmos I. Po tomto triumfu přišla éra Nové říše. 

Zdroj:

www.timesofisrael.com, www.afrinik.com, www.en.wikipedia.org