www.9news.com.au, www.theguardian.comblogs.scientificamerican.com

Tým vědců na palubě lodi NOAA Okeanos Explorer učinil v těchto neprobádaných vodách vzrušující objev, když narazil na malou svítící fialovou kouli, jíž natočil. Rychle upoutala pozornost lidí na celém světě.

Fialová "koule" ohromila svět

Záhadnou kouli, velkou asi jako baseballový míček, nalezli vědci v hloubce větší než 900 metrů ve  vodách u pobřeží Kalifornie. Svůj objev navíc nedostali jen tak, museli o ni bojovat s krabem.

Po bližším prozkoumání vědci identifikovali kouli jako živého tvora. Byl jím druh hlubokomořské medúzy známé jako rhopalonematida trachymedusa. 

Tento typ medúzy patří k ojedinělým. Byl to teprve třetí případ, kdy se rhopalonematida trachymedusu podařilo nejen spatřit, ale také zachytit na kameru. 

Na objevu rhopalonematida trachymedusy, podivné fialové koule, je zajímavá nejen její vzácnost, ale hlavně neobvyklý vzhled. Na rozdíl od většiny medúz s dlouhými chapadly, které táhnou za sebou, má rhopalonematida trachymedusa kompaktní tělo a čtyři výrazná ramena umožňující plavání. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Medúza má bioluminiscenční záři, která jí dodává nápadný vzhled v temných vodách hlubokého oceánu.

I když objev hlubokomořské medúzy zaujal celý svět, jedná se pouze o malý zlomek toho, co všechno se v hlubinách oceánů může nacházet. Vědci zatím prozkoumali jen nepatrný zlomek a shodují se, že o tomto obrovském a tajemném světě stále ještě mnoho nevíme.

Hloubky oceánů představují extrémní a obtížně přístupné prostředí. Studium tvorů, jež v nich žijí, navíc vyžaduje nejen specializované vybavení, ale také odborné znalosti. I tak se vědci snaží neustále posouvat hranice toho, co o prostředí oceánů a moří víme, ke zkoumání oceánských hlubin využívají pokročilé technologie, jako jsou dálkově ovládaná vozidla (ROV) a autonomní podvodní vozidla (AUV).

Objev fialové koule je připomínkou neuvěřitelné rozmanitosti života, která se nachází pod hladinou oceánů. Zároveň nabádá k důležitosti studia i ochrany tohoto prostředí. Mnoho hlubokomořských ekosystémů je ohroženo lidskými činnostmi jako hlubinná těžba a lov vlečnými sítěmi. Právě ty mohou mít fatální následky na křehkou rovnováhu života, který se v těchto místech nachází.

Spolu s tím, jak pokračujeme v průzkumu a získávání dalších poznatků o oceánech a mořích, je nezbytné, abychom se snažili tyto křehké ekosystémy chránit a zachovat. Jen tak zajistíme, že nás tajemství schovaná v oceánech budou i nadále uchvacovat a inspirovat pro další generace.