Proslulá dílna

Peter Carl Fabergé (1846-1920), vynikající klenotník převzal v roce 1872 rodinnou firmu v Petrohradě po svém otci. Vyráběl jedinečné umělecké a zlatnické předměty pro evropskou smetánku. Proslul hlavně svými neuvěřitelně propracovanými velikonočními vajíčky s překvapením, které si u něho nechal každý rok zhotovit ruský car Mikuláš II. Alexandrovič pro svou manželku Alexandru Fjodorovnu. Možná méně známé, ale neméně cenné a nesmírně vzácné jsou i jeho kamenné figurky, které zobrazují historické postavy. Pravděpodobně jich vytvořil nanejvýš padesát.

Naprosto ohromující je proto nález jedné z nich na půdě domu manželů Davisových z města Rhinebecku v americkém státě New York.

Kozák z kamene

Také portrétní figurku kozáka N. N. Pustynnikova – věrného osobního strážce Alexandry Fjodorovny pro ni nechal v dílně Fabergé vyrobit v roce 1912 car Mikuláš. Po Velké říjnové revoluci a zavraždění Romanovců ji od Sovětů koupil americký průmyslník Armand Hammer. V jeho galerii Hammer Galleries na Manhattanu ji pan George Davis zakoupil za 2 250 dolarů v roce 1934. Ve sběratelských kruzích nebyla neznámá, ale zda zůstala v rodinném majetku Davisových nebo změnila majitele se nevědělo. Tedy až do chvíle, kdy po úmrtí pana George řešil jeho pozůstalost příslušný vykonavatel. Figurka se našla v malé nenápadné dřevěné krabičce na půdě Davisova domu.

Drobná soška je zdobená diamanty, oči má z malých safírů, důmyslně propracovanou uniformu zdobí zlaté lemy a prýmky a smaltovaní carští dvouhlaví orli. Nejen kvůli drahým materiálům, ale řemeslné práci a jedinečnosti je nesmírně vzácná. Přesto její cena v aukci nesmírně překvapila.

V aukční síni to vře

Figurka kozáckého strážce šla do aukce v síni Stair Galleries v Hudsonu za vyvolávací cenu 500 000 dolarů s odhadem, že se prodej vyšplhá na 800 000 dolarů. V přeplněné aukční síni přihazovali nejen přítomní zájemci, nabídky padaly i telefonicky. Nakonec ji kladívko přikleplo za 5,2 milionů dolarů zástupci slavného londýnského klenotnictví Wartski, které jen pro zajímavost vyrábělo šperky pro zesnulou královnu Alžbětu. To za ni zaplatilo celkem i s provizí 5 980 milionů dolarů, tj. více než 13 miliard korun.

Wartski se specializuje na ruská umělecká díla. Ve 20. a 30. letech minulého století „soupeřilo“ s Armandem Hammerem o nákup zkonfiskovaných ruských děl, které tehdejší sovětská vláda rozprodávala. V průběhu let vlastnilo dvacet Fabergého figurek a několik legendárních císařských vajec. Dle vyjádření klenotnictví „… je koupě figurky osobního strážce carevny pokračováním dlouholeté tradice získávání ruských uměleckých děl.“ Jak se ještě uvádí, není jisté, zda zůstane v jeho sbírkách, či zda ho klenotnictví koupilo pro jiného majitele.

Zdroje: news.yahoo.com, www.dailymail.co.uk, www.stairgalleries.com