Kam se poděla Arabela? Producenti ji v druhé sérii nechtěli. Svou chybu oplakala

Redakce | 8. 11. 2019
 Jana Nagyová, Ondřej Kepka, Jana Brejchová a Jana Drbohlavová
Jana Brejchová a Jana Nagyová
Jiří Sovák, Jana Nagyová a Dagmar Patrasová

Nebýt východoněmecké produkce, režiséra Václava Vorlíčka a jeho dvorního scenáristu Miloše Macourka by nejspíš nikdy nenapadlo natočit seriál. Němci ale měli zájem o pohádkový příběh roztažený do 13 půlhodin a se zakázkou se obrátili právě na české tvůrce.

Když Vorlíček s Macourkem objednanou Arabelu vymýšleli, v hlavě už měli jasnou představu o základním hereckém obsazení. Dialogy tak psali hercům přímo na tělo. Jen v případě titulní postavy jim záměr nevyšel. Do role Arabely chtěli obsadit Libuši Šafránkovou, která se už proslavila z více pohádkových rolí, včetně Popelky, a byla proto sázkou na jistotu. Herečka ale v té době onemocněla a plán natáčení se nemohl kvůli německé koprodukci odložit.

Perličky z natáčení Účastníků zájezdu: Liškův drzý žertík mohl dopadnout špatně
Magazín

Perličky z natáčení Účastníků zájezdu: Liškův drzý žertík mohl dopadnout špatně

Tvůrci proto uspořádali konkurz, na němž si jako náhradu vybrali Janu Nagyovou. Půvabné Slovence k vítězství pomohla i předchozí role po boku Dády Patrasové v kriminálním filmu Smrt stopařek. Vorlíčkovi se dívky vedle sebe líbily, a tak z nich rovnou vytvořil pohádkové sestry.

Nagyová se nicméně trochu potýkala s češtinou, zvláštní problém jí činilo vyslovit "ř". Naštěstí se nemusela příliš trápit, protože Arabelu nakonec v postsynchronech předabovala původní kandidátka na roli Libuše Šafránková.

Díky tomu, že seriál financovala německá strana, si tvůrci mohli dovolit okázalou výpravu, filmové triky i honosné kostýmy. Proslýchá se, že němečtí producenti na filmování uvolnili milion marek.

Divoký život Adiny Mandlové: Klíč od pokoje dostával nejhezčí mladík
Magazín

Divoký život Adiny Mandlové: Klíč od pokoje dostával nejhezčí mladík

Jak Janě Nagyové, tak Dádě Patrasové Arabela změnila život. Patrasová zakořenila v dětském světě, z Nagyové se stala hojně obsazovaná hvězda. Její kariéru nakonec utnula v roce 1987 emigrace do Německa. Po pádu komunismu už na ni nenavázala, a dokonce promarnila příležitost si roli Arabely zopakovat v jejím pokračování, které se točilo v roce 1993.

Tehdy si Nagyová dle západního zvyku najala agentku, která za ni vyjednávala finanční podmínky angažmá. Agentka trochu přestřelila, když pro herečku požadovala tisíc marek za jeden natáčecí den, což ve své době odpovídalo zhruba 17 tisícům českých korun. Tvůrci se proto rozhodli oslovit Miroslavu Šafránkovou a Nagyovou nadobro vyřadit ze hry. "Dlouho jsem potom brečela do peřin," přiznala slovenská herečka, která letos v lednu oslavila 60. narozeniny.