Hvězda Kameňáku Hana Čížková: Těžce zkoušená osudem dokázala krásnou věc

Redakce | 19. 11. 2019
Zuzana Slavíková, Jiří Krampol, Hana Čížková v seriálu Kameňák
Hana Čížková ve snímku Návrat zbloudilého pastýře
Juraj Kukura a Hana Čížková ve snímku Postavení mimo hru (1979)

Ačkoli se hvězda Kameňáků Hana Čížková prosadila hlavně coby herečka komediálních rolí, ve svém vlastním životě si prožila spíš dramata. Nejtěžší osudovou ranou byla náhlá smrt jejího manžela, která přišla právě ve chvíli, kdy se chystali adoptovat holčičku z dětského domova.

S manželem byla Hana Čížková šťastná dvacet let. Jediným mráčkem na nebi spokojeného vztahu byl fakt, že se jim nedařilo mít druhé dítě. Jediný syn Honza rychle vyrůstal a Hana se na něj silně upnula. Už proto, že si ve čtrnácti letech ve škole přivodil úraz, po kterém málem zůstal ochrnutý.

Bolestný život Popelky Evy Hruškové: Alkohol jí vzal tátu i manžela
Magazín

Bolestný život Popelky Evy Hruškové: Alkohol jí vzal tátu i manžela

Všechno ale dobře dopadlo a Honza se plně zotavil. Herečku přesto trápilo, že nemůže mít ještě jednoho potomka. Syn už překročil práh dospělosti a studoval medicínu, když si v dětském domově v Dolních Počernicích vyhlédla holčičku Janu.

Vyřídit adopci nebylo jednoduché. Hana Čížková se dokonce v jednom rozhovoru přiznala, že obcházela úřady, jak se dalo. Zpočátku si Janu brala domů jenom na víkendy, aby zjistila, zda se dívce u nich doma bude líbit. Když už byly všechny papíry vyřízené a Janička se měla do nového domova nastěhovat natrvalo, hereččin manžel náhle zemřel.

"Zničehonic, měl prostě infarkt. On byl úplně zdravý, jenže byl workoholik. A já jsem v té době najednou procházela úplným peklem," vyprávěla Čížková. Netušila, jestli bude vůbec schopna se o Janu sama postarat. Herectví jí přinášelo skromnou obživu, rodinu živil hlavně manžel.

Jana Janatová: Jitka z My všichni školou povinní už z morálních důvodů netočí
Magazín

Jana Janatová: Jitka z My všichni školou povinní už z morálních důvodů netočí

Rodinné pouto však už bylo vytvořeno. "Přece mě neopustíš," řekla Janička své budoucí pěstounce, a Hana ji skutečně opustit nedokázala. "Ona mi v té nejhorší době pomohla. Najednou tady byl třetí člověk, o kterého jsem se musela starat a nemohla jsem myslet na smutek," vysvětlila herečka.

Její syn tehdy předčasně ukončil studia medicíny a převzal firmu po otci. Dálkově přitom vystudoval mezinárodní vztahy a stal se pomyslnou hlavou rodiny. Jana v sobě objevila pěvecké nadání, vychodila konzervatoř a dneska vystupuje pod jménem Yanna.

30 případů majora Zemana: Jaký byl osud herce vraha Brůny z dílu Studna?
Magazín

30 případů majora Zemana: Jaký byl osud herce vraha Brůny z dílu Studna?

Štěstí se usmálo i na samotnou herečku. Nejenže si vydobyla stálé postavení v sérii komerčně úspěšných Kameňáků, ale nakonec našla i novou lásku. Se současným přítelem Jaromírem se seznámila už před dávnými lety v parku, když sem oba vodili své děti na procházku. V té době ještě na žádný románek nemysleli, protože byli oba zadaní. Dohromady je svedl shodný osud - Jaromír také ovdověl a zůstal sám. "Jak jsem přišla na to, že je ten pravý? Řekla mi to kartářka," uzavřela se smíchem Čížková.