Pozor, vizita!

Film Pozor, vizita! vznikl v roce 1981 pod režisérským vedením skvělého Karla Kachyni. Do hlavních rolí obsadil ikonu českého filmu Rudolfa Hrušínského a tehdy 16 letou Veroniku Jeníkovou

Ačkoli se mohlo zdát, že příležitost zahrát si ve filmu významného režiséra je snem každé dívky, Veronika během natáčení trpěla. Nelíbila se jí představa natáčení nahých scén. Režisér filmu si ale tvrdohlavě trval na svém. 

Začínající herečka přemýšlela, jak se choulostivé scéně vyhnout. Předstírala nemoc, prosila, debatovala, nic z toho ale režiséra Kachyňu nepomohlo obměkčit. Jediný ústupek, se kterým souhlasil, bylo natočení odhalených scén na samém konci natáčení. 

Veronice tak nezbývalo než udělat vše, co měla ve smlouvě. Jak ale sama po letech přiznala: „Neobešlo se to bez slz, nahé scény jsem oplakala". 

Nahota Veronice není blízká ani dnes, kdy je otrlou herečkou s velkým portfoliem natočených filmů. „Naštěstí ve středním věku se už podobné vylomeniny po herečkách nevyžadují," uvedla Jeníková. 

Významný skok

Film Pozor, vizita! znamenal pro mladou, teprve 16 letou herečku obrovský skok a zařazení mezi "hvězdy" tehdejší kinematografie. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Hlavním hrdinou českého psychologického filmu, který se odehrává v roce 1960, je nebojácný světoběžník Prepsl. Tulák bez rodiny trpící nevyléčitelným bacilonosičem břisního tyfu, musí zůstat v izolaci nemocničního prostředí, aby nikoho nenakazil. 

Ačkoli Prepsl zpočátku odmítá život za nemocniční zdí a několikrát se pokusí o útěk, časem se situaci plně přizpůsobí a začne navazovat přátelské vztahy s lidmi z nemocnice. Spřátelí se zejména dezinfektorem Kafkou a uklízečkou Katkou, ale také se stejně postiženými pacienty, svým spolubydlícím dědou Bartůňkem a mladičkou Mankou, vychovanou v dětském domově.

Právě mladičká Manka, v podání Veroniky Jeníkové, mu rychle přiroste k srdci. Společně tak tvoří svéráznou dvojici pacientů. 

Film Pozor, vizita! pomohl Veronice odstartovat její hereckou kariéru. Od té doby si zahrála ve spoustě skvělých filmů, jako Bony a klid nebo Jasnovidec, učinkovala v televizních seriálech jako Ordinace v Růžové zahradě a její stálou domovskou scénou je divadlo ABC. 

Veronika miluje cestování a sport a každou volnou chvíli věnuje své rodině. Má dvě děti, Lukáše a Kamilu a jejím manželem je herec Čestmír Gebouský

Zdroje: www.csfd.cz, www.fdb.cz, cs.wikipedia.org