V komedii Trhák měl hrát hlavní roli Karel Gott, roli odmítl a pak hořce litoval

Redakce | 14. 11. 2019
Ivan Mládek
Jiří Korn
Juraj Kukura a Hana Zagorová

Když Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem psali scénář k hudební komedii Trhák, roli aristokratického řezníka Lenského ušili na tělo Karlu Gottovi. Slavný zpěvák ji ale nakonec odmítl.

Ačkoli autoři spíchli scénář horkou jehlou, protože režisér Zdeněk Podskalský na projekt dost spěchal, podařilo se jim vytvořit kultovní dílko, pro které se nadchla řada známých osobností české hudební scény. V popředí vystoupily hvězdy jako Hana Zagorová a Waldemar Matuška a malé roličky vytvořili například také Jiří Korn, Michal Tučný a Jiří Schelinger.

Ladislav Chudík: Láska k ženě ho hnala do neštěstí, zachránili ho věrní studenti
Magazín

Ladislav Chudík: Láska k ženě ho hnala do neštěstí, zachránili ho věrní studenti

Jen Karel Gott tu chyběl. Zlatý slavík se filmovému světu zcela nevyhýbal, každou nabídnutou roli však pečlivě zvažoval. Zamlada se objevil ve slavném muzikálu Kdyby tisíc klarinetů (1964), o deset let později přijal roli ve snímku Hvězda padá vzhůru. Právě tento film se ale moc nepovedl a Gott ani nebyl spokojen s vlastním výkonem. Natáčení mu přitom zabralo spoustu času, který by býval mohl věnovat zpívání.

Alain Delon slaví narozeniny. Jak vypadá "rebel s modrýma očima" v 84 letech
Magazín

Alain Delon slaví narozeniny. Jak vypadá "rebel s modrýma očima" v 84 letech

Zpěvák se zřejmě obával, že z Trháku bude podobný propadák, a tak roli svůdníka Lenského nepřijal. Nahradil ho slovenský herec Juraj Kukura, kterému to v elegantním sáčku také velmi slušelo. A propadák to nakonec rozhodně nebyl a Karel Gott později svého rozhodnutí litoval.

Slavnostní premiéra se konala 1. dubna roku 1981, radost z nového filmu však umělcům kazil fakt, že se jí jeden z protagonistů nedožil. Václav Lohniský zemřel krátce po začátku natáčení a v Trháku ho můžeme vidět v jediném záběru. Po zbytek filmu ho zastupoval dvojník, kterého kamera zabírala vždy jen zezadu. Dva týdny po premiéře nečekaně zahynul také zpěvák Jiří Schelinger.