Filmem Černý jestřáb sestřelen se mihli. Pro pilota ale byli snajpři ti hlavní

3. říjen 2018 četba na 10 minut
Bitva o Mogadišo byla zpracována ve výborném válečném filmu Černý jestřáb sestřelen

Bitva o Mogadišo byla zpracována ve výborném válečném filmu Černý jestřáb sestřelen

Foto: ČTK/ABACCA

Viděli jste film Černý jestřáb sestřelen? Při snaze americké armády zajmout samozvaného somálského vůdce Aidida se 3. října 1993 zřítily do ulic Mogadišu dva vrtulníky Black Hawk, jeden daleko od linie boje. Kvůli záchraně pilota se strhla bitva, jež vedla ke značným ztrátám. Událost ztvárnil právě zmíněný snímek. Muži, kteří byli pro pilota v danou chvíli nejdůležitější, v něm ale dostali jen omezený prostor. Dva ostřelovači, co šli do ztracené akce, aby ho kryli.

Když dorazil dav somálských ozbrojenců, zůstali oba ostřelovači, ozbrojení jen dvěma útočnými puškami a pistolemi, poslední palebnou hrází mezi nimi a čtyřmi kriticky zraněnými vojáky. Nicméně neustoupili a chirurgicky přesnými zásahy udržovali dlouhou dobu útočníky v odstupu, dokud se k nim nepřátelské jednotky nedostaly tak blízko, že se jim podařilo vyřadit je ručními granáty.

O tom, který z ostřelovačů padl první, se vedla dlouhá debata. Podle oficiálních vojenských zdrojů to byl Shughart, ale Durant několikrát prohlásil, že si je jist, že to byl Gordon. Poslední slova smrtelně raněného vojáka podle něj byla: "Kruci, dostal jsem to!" a zněla "téměř naštvaně".

Druhý ostřelovač se podle Duranta pohyboval stále kolem vraku, a když se znovu dostal do jeho zorného pole, vzal si jeho útočnou pušku a zeptal se, jestli jsou v helikoptéře ještě nějaké další zbraně. Durant mu odpověděl, že "em-šestnáctky" ostatních členů posádky leží mezi sedadly. Ostřelovač je tedy vzal a naklonil se k rádiu, aby se zeptal na stav situace. Dozvěděl se, že posily dorazí "za chvíli".

Je pravděpodobné, že chápal, co to znamená, podle Duranta ale nedal najevo žádné rozrušení. Jen mu popřál "hodně štěstí", než se protáhl zpátky kolem přední části helikoptéry, aby sám čelil celému městu, které se na něj v následujících okamžicích sesypalo. Střílel z posbíraných pušek, dokud měl čím, když vystřílel munici, pokračoval v boji s pistolí. 

Proti obrovské přesile se ale věčně udržet nemohl a jeho postavení nakonec dobyl dav složený ze somálských milicí i obyčejných Somálců. 

Bitva vedla ke stažení vojsk

Oběť Gordona a Shugharta ale nebyla marná, protože dav vyčerpaný bojem s oběma muži ušetřil život Michaela Duranta (tři těžce zranění členové posádky bohužel nepřežili).

Durant sice skončil v zajetí Aididových milicí, ale zůstal naživu a po relativně krátkém věznění se vrátil domů k rodině. Kdyby se oba ostřelovači nedali vysadit, byl by pravděpodobně padl při obraně kokpitu, nebo by ho dav utloukl. 

Podle somálských zdrojů padlo v místě havárie Super Six Four nejméně 25 Somálců a desítky dalších byly raněny. Gary Gordon a Randy Shughart byli za obranu vraku vrtulníku in memoriam vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA.

Přestože byl cíl mise - zajetí Aididových pobočníků - splněn, rozsah bitvy o Mogadišu a velké ztráty vedly k tomu, že americký prezident Bill Clinton nařídil okamžité ukončení bojových operací všech zúčastněných jednotek. Následně stanovil datum stažení amerických jednotek ze somálského území na 31. březen 1994. Do roka po stažení amerických vojáků se ze Somálska stáhla také vojska OSN. 

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky