Naše paní z Atochy

Atocha byla jednou z galeon převážejících roku 1622 obrovský poklad z Nového do Starého světa. Patřila mezi dvě největší lodě celé flotily. 

Na cestách často docházelo k nehodám způsobeným především silnými hurikány, jejichž sezóna nebrala konce. Trvala od června do listopadu. 

Právě silný hurikán způsobil také skon galeony Atochy. Stalo se tak asi 70 km od Key Westu. Atocha spolu s dalšími sedmi loděmi šla ke dnu. S sebou vzala i veškerý náklad, který převážela zpět do Španělska. 

Z 265 členné posádky přežili jen dva námořníci a tři otroci. Bylo vyslaných 5 lodí, aby se pokusily náklad zachránit, bohužel bez úspěchu. 

Podle výpočtů se Atocha nacházela necelých 20 metrů pod hladinou moře a Španělé ji nikdy nenašli. Objevit se ji podařilo až v roce 1980. 

Za jejím nalezením stojí hledač pokladů Mel Fisher. Jeho vášeň pro podmořský svět a poklady v něm ukryté začala v dětství a držela se ho až do jeho smrti. 

Poklad nevídané hodnoty

Fisher byl fascinovaný vším, co podmořský svět ukrýval. Za druhé světové války sloužil v americkém armádním inženýrském sboru.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Když se v roce 1962 přestěhoval na Floridu, dozvěděl se o potopené a nikdy neobjevené galeoně Atocha. Zaměřil veškeré své úsilí, aby potopenou galeonu objevil. 

Podařilo se mu to však až o 16 dlouhých let později. Fisher sestavil tým, ve kterém byli také oba jeho synové. Během jedné výpravy za nalezením Atochy se porouchalo výpustné čerpadlo lodi a po převrácení 3 členové týmu zahynuli. 

Byl mezi nimi také Fisherův syn. Přesto se Fisher nevzdal a dál pokračoval v hledání prastarého vraku Atochy. Úspěšným se stal až v roce 1980. 

Fisherův tým z mořského dna vyzdvihl 40 tun zlata a stříbra, 114 000 zlatých mincí, 1 000 stříbrných slitků, zlatých a stříbrných artefaktů a asi 32 kg kolumbijských smaragdů. Celková hodnota nalezeného pokladu byla vyčíslená na 450 milionů dolarů, tj. v přepočtu téměř 10 miliard korun.

Zdroje: www.farandwide.com, jobbiecrew.com, en.wikipedia.org